ISTANBUL cultural and sportive capital of EUROPA


در بسیاری از تورهای ترکیه در اروبا سفر از استانبول شروع و بصورت ادیرنه-گلی بلو - چاناق قاله -ازمیر - کوش آداسی و باموک کاله است. البته ده ها مسیر دیگر نیز وجود دارد اما من در این تصاویر علاوه بر ادامه تصاویری از استانبول به برخی از آثار مهم ادیرنه که در سطح دنیا شناخته شده است اشاره می کنم. انشاالله لذت ببرید

اما اطلاعاتی هم در مورد فاصله استانبول تا ادیرنه بدم: فاصله از مرکز استانبول تا ادیرنه 231 کیلومتر است که از طریق اتوبان استانبول به ادیرنه با سرعت 90 کیلومتر 2.45 و با سرعت 100 کیلومتر در ساعت 2 ساعت و 20 دقیقه طول می کشد. سرعت مجاز 110-120 کیلومتر در ساعت است.

ضمنا در مورد تمام مسیرهای توری ترکیه در اروبا در روزهای آینده بست خواهم داشت.

اخطار:

استفاده از تصاویر فقط با ذکر منبع لطفا ٰ ضمنا استفاده از تصاویر در وبلاگهای تجارتی ممنوع. اخیرا می بینم تصاویر این وبلاگ به وبلاگها و سایت های تبلیغاتی لینک داده شده که می توانم از طریق قانونی دنبال کنم بخصوص که شما تصاویر رو هم نمی بینید فقط روی مطلب لینک داده شده  و مطالب تبلیغاتی آنها را مشاهده می کنید که معذرت می خواهم واقعا  بررویی است.

استفاده در وبلاگهای اختصاصا تصاویر و وبلاگهای در مورد ترکیه بدون ذکر منبع وبلاگ اما به اسم  ائلشن اورمیه لی ممکن است.

تصاویر 2011 و 2012 استانبول - کبی ممنوع فقط با ذکر اسم ائلشن ممکن است :

با تشکر مدیر دوم وبلاگ

استانبول - اسطنبول تور بسفر

استانبول یئنی ایله گئچیش

مسجد سلیمیه ادیرنه از آثار مهم معمار استانبولی و ترک قوجا سینان است که در اوج اوستادی خود در سن 80 سالگی ساخته از آثار معماری مهم دنیاست. در زمان امبراطور سلطان سلیم دوم در سال 1456 و در طول 6 سال ساخته شد.

استانبول اسطنبول

منظره فاتح سلطان محمد کوءبروسو از بارک

اسطنبول


مسجد یئنی و گالاتا 2012 کیش (زمستان)

استانبول اسطنبول

استانبول سمت بشیکتاش

مسجد قدیم ادیرنه از مساجد فوق الاده زیبای دیگر در ادیرنه است. که تصاویر بیشتری خواهید دید. در سال 1403 و در طول 9 سال ساخته شد. از مهمترین مساجد قرن خود در دنیاست. در زمان امبراطور  سلطان سلیمان که اکنون فیلم "محتشم یوز ییل" در مورد زمان اوست ساخته شده است. معمار آن معمار معروف قونیه ای علاء الدین آقا بوده است. خطاطی نام حضرت علی (ع) در این مسجد واقعا زیباست

استانبول - سنت آنتوان -  استقلال جاده سی - کیش 2012

اسطنبول استانبول

استانبول بیوک چکمجه - این تصویر عجله شد شما در سمت بیوک چکمجه استانبول بعضا بیش از جند هزار از اینها رو می بینید.

اسطنبول

قبلا در مورد قصر دولمه باغچه و کمبلکس توضیح داده بودم این هم مسجد دولمه باحجه

اسطنبول استانبولللللللللللللللللللل

اسطنبول

اسطنبول بارک امیرگان (قرن 16 و 17 ) و ساری کشک (کشک زرد) که رستوره شده . بارک امیرگان از طرف مراد چهارم به یکی از امیران امبراطوری ترکان صفوی به نام امیر گونه خان هدیه داده شده است.

(نه جالب دیر کی صفوی تورک لری ویکی ده فارس تانیتیلیر! تمام ایرانلییک آما تورکوز یانی البته بو سیته لر ... طرفیندن ویرایش الونور و چوخو یالاندیر ذاتا )

هر چند یکبار بین ترکان صفوی و ترکان عثمانی جنگ شده ولی دلیلی نمیشده مراد چهارم یکی از بزرگترین بارکهای استانبول به وسعت 47 هکتار در بغاز و ساری یئر را به امبراطوری ترکان صفوی هدیه نکند. در تاریخ دنیا نمونه های این ها را زیاد داریم و اینکه میدانید معروف است که  "حساب شاهان و امبراطوریها با مردم جداست"


اسطنبول موزه هنر و دانش آموزان

اسطنبول

مدرسه تاریخی رومی اسطنبول

اسطنبول از داخل آبارتمان

بازی گیزلمباچ -که در استانبولی ساخلامباچ هم میگن- در محوطه تاریخی

بازار کابالی چارشی بزرگترین بازار دنیا در سال 2011 با 15 میلیون توریست در قاره اروبا اول شد

استانبول اسطنبول استانبول

استانبول یا میگلاگارد شهر برجها (میکلاگارد نامی است که وایکینگ ها به استانبول دادند یعنی سرزمین حفظ شده سرزمین مقدس)

اسطنبول حرم - نشنال جئوگرافیک چین 30 صفحه به قلم بروفسور مشهور چینی به بررسی این قسمت اختصاص داد.

توریست های بورگادار (ماسک فلزی صورت)  عرب اسطنبول

داخل آ.و.م (آلیش وریش مرکزی) در استینیه اسطنبول

از جزایر غیر مسکونی استانبول به نام قاشیق آدا البته دورتر از 8 جزیره دیگر در سمت آسیاست

منظره ای از داخل مسجد قیلیج علی (دریا کابتانی) - کمبلکس مسجد حمام قیلیچ علی باشا در سال 2011 کاملا رستوره شده - اثر معمار سینان است و در سال 1578-1580 در سمت بئی اغلو ساخته شد.

حمام تاریخی اسطنبول


برج قیز کوله سی (سال 408 ) روی جزیره کوچک و طبیعی قیز کوله سی- امروزه در طبقه دوم یک رستوران وجود دارد که بخصوص در شبها باید از قبل رزرو شود اما دیدن استانبول از این برج در تمام طول روز ممکن است.

سخنی از آتاترک- ضمنا کلمه کوتسال در واقع قوتسال است و قدس کلمه ترکی است و ترکها نام قدس شریف را اینگونه گذاشته اند.

یکی از چندین جنگل اطراف اسطنبول - بلگراد

استانبول مدرسه جعفرآقا در سال 1559 توسط معمار سینان ساخته شده است از سال 1989 به شکل مکان توریستی شده و دارای 15 مرکز نمایش به شکل کلاس و یک سالن و باغ است. نزدیک میدان سلطان احمد واقع شده و دیدن آن را توصیه میکنم.

تصویر هوایی از مزارع شهر آتاترک در شهرستان (ائلچه) چاتالجای استانبول در مرز استان (ائل) کیرکلار ائلی

استانبول

مرکز خرید و فروش (آ.و.م) کانیون استانبول - بهترین طراحی سال 2006 دنیا

اسطنبول

اسطنبول

قلعه ای متعلق به قرن 15 در سمت ساری یئر در استانبول نزدیک دریای سیاه (قارادنیز) البته دریا سیاه نمیشه فقط انگلیس ها نمی دونستن یک معنای قارا در ترکی قدیم بزرگ بوده مثل قاره که کلمه ترکی است. یا آک دنیز (مدیترانه) که معنای دریای سفید رو داره اما در ترکی قدیم سفید به مفهوم جنوبی بوده مثل آق بولاق در زنجان که در سمت جنوب زنجان است.

اسطنبول

اسطنبول

اسطنبول

اسطنبول بازار میصیر چارشی

اسطنبول جاده استقلال

کلیسای کاتولیک رومی سان بائولو  - به سبک معماری گوتیک در سال 1233 شروع به ساخت شد و در سال 1299 تکمیل شد. در سمت تاریخی قاراکوی در بئی اغلو استانبول است البته جدیدا رستوره شده است.اسطنبول

اسطنبول - دو دختر مشغول صرف نهار در سمت تاریخی بئی اغلو هستند و گربه هم منتظر سهم خود

(اسکی ترکیه تورکچه سینده ده بیشیک دئییلیردی آنجاق بوگون بیشیگه کئدی دئییلیر )


بله ها در سبک معماری باتوق در خیابان بانکها که یک مرکز فینانس قدیمی بوده و بانکهایی از جمله بانک ملی زمان (1856) و بورس دوره (1866 ) در این محل بوده . توسط بانکدار معروف یهودی کاموندو ساخته شد. خانواده کاموندو در ونیز زندگی میکردند اما بعد از تصمیم اسبانیا برای مجبور کردن یهودیها به کاتولیزم با خانواده اش به استانبول بناه آورد. این جاده تاریخی در کنار خط متروی تونل است که دومین خط متروی قدیم دنیا بعد از باریس است.

استانبول با جمعیت ثابت براساس آدرس منزل افراد 14 میلیون جمعیت و جمعیت روزانه 23 میلیون دارد اما شهر برترافیکی نیست اما بعضا به دلیل وضعیت هوا یا...ترافیک دارد و حرکت کند میشود

کلیسای سنت آنتوآن که قبلا تصویر گذاشته بودم اما ...

توریست اسبانیول مشغول خواندن کتاب راهنمای استانبول که با توضیحات مختصر به مکانهای تاریخی استانبول اشاره دارد. گذاشتن کارتن در وسط خیابان هم زیاد شیک نیست هرچند کم دیده ام

ادیرنه شهری است که به خاطر رودهای متعدد بل های متعدد تاریخی دارد. یکی از این بلها که تصویرش رو می بینید بل مریج یا مجیدیه است که در سال 1842 ساخته شده و 263 متر طول دارد. در بین قاراآغاج به ادیرنه واقع شده است که نزدیک مسجد سلیمیه است. . البته تاریخ برخی بلهای ادیرنه به قرن 12 میرسد اما بلی که شما بتونید در طی تورها ببینید همین است که به مسجد سلیمیه هم نزدیک است.

مسجد سلیمیه ادیرنه که در بالا توضیح دادم . ادیرنه شهر مرزی ترکیه با بخش ترک و مسلمان نشین باتی تراکیای یونان است. ادیرنه کلا استان کوچکی است با جمعیت 400 هزار .

یاغلی گورئش و بهلوانان ادیرنه ای

تصویر و عکس فوق العاده زیبا از مسجد قدیم ادیرنه که در بالا توضیح دادم

یکی از قبه های مسجد قدیم ادیرنه

یک منظره دیگر از ادیرنه و بل مریج - ادیرنه

یکی از قبه های مسجد سلیمیه ادیرنه

ادیرنه بازارهای متعدد تاریخی دارد . این تصویر متعلق به بازار  بدستن است که در سال 1417 به منظور منبع درآمدی برای مسجد قدیم ادیرنه ساخته شد. معمار آن علاءالدین آقا است.

ادیرنه مانند تکیرداغ و کیرکلارائلی شهر گونه باکان (آی چیچگی) است.

مسجد سلیمیه ادیرنه

منظره داخلی مسجد سلیمیه ادیرنه (1456) - هنر ترکی اسلامی

مسجد سلیمیه ادیرنه

ادیرنه


منظره بارک امیرگان (امیر گونه خان ) هدیه امبراطور مراد چهارم به یکی از امیران امبراطوری ترکان صفوی ایران این بارک نزدیک 47 هکتار بوده و قدمت بیش از 300 سال دارد.. در ساری یئر واقع شده است

بارک گولحانه (ترکی عثمانی: گولخانا) از قدیمی ترین و بزرگترین بارک شهر استانبول محصوب می شود. وسعت آن نزدیک 164 هکتار است و در واقع بارک قصر توب کابی بوده است . امروزه نیز قصد توسعه آن وجود دارد.
تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)


آناهتار سوءزجوک لر : تور استانبول, ادیرنه, ادیرنه مسجد سلیمیه ادیرنه ترکیه, امبراطوری صفویان
+     توسط M.E  | 


آلبوم _2 ادامه آلبوم_1

2 اینجی آلبوم  بیرینجی آلبومون دوامی ...


مسجد سلطان احمد که به مسجد بلو نیز شهرت دارد . شاهکار معماری  اسلامی ترکی که در تورهای 24 ساعته و بیشتر توصیه میشود.

سمت لونت شیشلی استانبول - برج سمت راست سفیره است که علاوه بر آ.و.م یعنی مرکز شاپینگ دارای تراس مشاهده استانیول نیز است  که بخصوص سمتهای تاریخی استانبول و بافت قدیم را می بینید. البته شما از روی تپه های چاملیجا هم میتوانید قسمتی از شهر را ببینید و اینکه یک برج 360 متری روی تپه چاملیجای بزرگ 258 متری در دست احداث است یعنی این ماه یکی از 3 پروژه برتر که از میان 28 پروژه انتخاب شده بود ، انتخاب می شود که با آن سمتهای بیشتری از اروپای غربی استانبول رو می بینید همچنین منظره زیبایی از مرکز فینانس آتاشهر در آینده بوجود خواهد آمد.

اسکندر کبیر - موزه آرکئولوژی استانبول


بازار کاپالی چارشی اسطنبول بزرگترین گراند بازار جهان است و اولین بانک دنیا نیز بوده است. در سال 2011 با جلو زدن از دیگر مکانهای جذاب اروپا با 15 میلیون توریست زیارت کننده اول شد.


کلیسای زیبای آیاتریادا در میدان تقسیم استانبول 

قصر یئره باتان(534)  یا بازیلیکای استانبول که در تورهای 1 روزه و بیشتر می توانید زیارت کنید. قصر یئره باتان اسطنبول که زیارت کنندگان خود را به اعماق ساکن استانبول می برد بزرگترین منبع ذخیره آب استانبول بوده است و در سال 534 ساخته شده است. قصر موزه  یئره باتان آب قصرهای کنستانتیلوپل مثل توپ قاپی و قصر بزرگ را فراهم میکرد. علاوتا نکات جالبی در مورد ستونهای آن است. یک تصویر دیگر:

366 ستون قصر بازیلیکا یا یئره باتان (534)


مسجد فاتح (1466-1470)  دارای معماری زیبای ترکی بوده و از معماری بیزانس تاثیر نپذیرفته است.


یکی از توبانهای داخل شهر و مسیر متروبوس که با افتتاح مسیر بئیلیک دوزو به 120 کیلومتر می رسد و شما را به اکثر قسمتهای مهم شهر می برد و نیز متروی لایت (خط مترویی که الزاما فقط زیر زمین نیست) با واگنهای قدیمی چون در حال حاضر بیشتر مدل قرمز و جدید در سیستم است.


ترام مدرن یا چاغداش ترام استانبول که در سمت های مختلف اشکال مختلف دارد اما در سمتهای تاریخی این دوشکل از ترامها که نوع قرمز ترام آلسترم و مدل جدید است.

استقلال جاده سی بالیک چی لار بازارینین گیریشی همن پاساژ چیچک یانی

بازار ماهی فروشان (بالیک بازاری) - خیابان استقلال در تورهای یک روزه و بیشتر گشتن مکانهای جالب خیابان استقلال توصیه می شود مثل کلیسای سنت آنتوآن ؛ پاساژ چیچک ، کلوبهای تفریحی نئویزاده و موزه تیم فوتبال گالاتاسرای و...

استانبول دونری و یانیندا بیر بارداق آیران!

دونر استانبولی که در کل دنیا مشهور است البته دونر استانبولی!

کلیسای ایاصوفیه استانبول

منظره توریست ها در خیابان های قدیمی استانبول

استانبول تاریخی ترن استاسیونو

استانبول - اسکی جاده لری

دو جزیره از مجموعه جزایر پرنس استانبول جزایری که بخصوص در فصل های بهار و تابستان بسیار زیبا و جالب است.

استادیوم 56 هزارنفری و اختصاصی گالاتاسرای که اخیرا افتتاح شدو عکس قبل از مراسم افتتاح و حضور افراد . شما می توانید  موزه 1905 فنرباغچه یا موزه گالاتاسرای در خیابان استقلال که احتمالا مثل بشیکتاش و فنرباغچه به داخل استادیوم انتقال خواهد یافت را زیارت کنید.

یکی از سالنهای کاخ زیبای دولمه باغچه (دولماباحجه) - البته این تصویر من کیفیت کافی ندارد...

استانبول فروم

باقلاوا استانبولی - فیندیکلی - ترکیه دونیا فیندیغینین 100 ده 90 نین اوءره تیر ، فیستیقدا دا اوچونجو و هرگون اوره تیمی آرتیر.

ادامه در آلبوم 3 بعد از دقایقی...تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)

تصاویر و عکس های استانبول (4)(30)

 


+     توسط M.E  | 


استانبول را واقعا با عکس و نوشته نمی شود معرفی کرد من در وبلاگم در پست های مختلف فقط به بعضی آثار شناخته شده استانبول در ایران اشاره کردم در حالی که استانبول هف تپه یا قسطنطنیه اینفدر آثار دارد که یک توریست می تواند هفته ها از شهر لذت ببیرد و مهمتر اینکه بدانید استانبول هفت تپه امروزه فقط یکی از 39 سمت یا شهرستان استانبول است!!  جمعیت 13.7 میلیونی ثابت استانبول براساس آدرس منزل نزدیک 13.2 در متروپول استانبول هستند که استانبول بزرگترین مگاشهر اروپا است .


در استانبول در مدت 24 ساعت ، در 2 روز در تور 3 روزه و تور 7 روزه کجاها را می توان دید!؟

شاید بپیرسید استانبولی که هر کدام از آثارش در سنوات مختلف جزء مکان پزبازدید دنیا می شود و معمولا صف های طولانی در بین آنها دیده می شود را چگونه می توان در یک روز دید!؟ البته، اما این امر ممکن است .

من در این آلبومهای تصویری اشاره کوتاهی به کلیات مکانهایی که می توانید ببینید و من توصیه می کنم اشاره خواهم کرد و ادعای معرفی استانبول رو ندارم چون استانبول رو باید دید! و از طرفی مثلا بعضی موزه های استانبول بیش از 1 میلیون اثر دارند! پس من فقط توضیحات مختصر و چند عکس از آلبوم خودم را در این پست قرار می دهم تا هم شما لذت ببرید و شاید کمک کوچکی برای بیشتر لذت بردن از این شهر زیبا برای کسایی که قصد سفر به استانبول رو دارند داشته باشم.

ضمنا به مکانهایی که در تور 24 ساعته ، 2روزه ، 3 روزه و 7 روزه میتوانید ببینید اشاره خواهم کرد . یا در پست مجزا یا در ادامه همین آلبومها.


تور بسفر با قایق  در استانبول که از مناظر بی نظیر خلیج بغاز و ده ها اثر تاریخی و پلهای کابلی (آسما کوپرو ) ،کرووازیرها ، کشتیهای غول پیکر باری (یوک گئمی لری) و ... لذت مب برید که به طرق مختلف میسر است که برای توضیح بیشتر کلیک کنید . البته با پروژه کانال استانبول بغاز برای کشتیهای باری ممنوع خواهد شد و تنگه بسفر (بغاز ) تبدیل به مرکز بازیهای آبی خواهد شد.

اکتیویته (2)


استانبول گالاتا کوپروسو

پل گالاتای استانبول  - منظره زیبایی از قسمت تاریخی استانبول و سمت گالاتا را تقدیم میکند و روزهای تعطیل محل تجمع ماهی گیران (بالیک چی لار) است اگر چیزی هم بخواهید بخورید رستورانهایی در زیر پل است فقط زمان گشتن زیر پل در نزدیکیهای قسمت خارجی تر مواظب اولتا ها ((olta) سوزن هایی که به قلاب ماهی گیری وصل می کنند) باشید . ضمنا محل مناسبی برای عکاسی است و مناظر زیبایی دارد . از مکانهایی که در تور 24 ساعته شهر میتونید ببینید .

اکتیویته (3)

یکی از حیاطهای کاخ بزرگ دولماباغچه

قصر دولماباغچه  یا با تلفظ استانبولی دولماباحجه از شاهکارهای معماری ترکی ، فرانسوی وایتالیایی است و یکی از 10 ها قصر دیدنی استانبول است که در تزیین آن 10 ها تن طلا بکار رفته و مهمتر اینکه دارای معماری زیبا و هزاران اشیای تاریخی و ارزشمند در خود است.البته تصاویر من طبیعتا بسیار ناقص است . در تور دو روزه و بیشتر دیدن این کاخ زیبا توصیه می شود البته برج ساعت دولماباغچه و مسجد دولماباغچه هم است که بعدا توضیح میدهم.

اکتیویته (4)


موزه  و کلیسای کاریه برخلاف بیرون ساده خود دارای زیباترین موزاییکها از دوره بیزانس بوده و از مهمترین موزه های دنیای مسیحیت است.

اکتیویته (6)

مسجد آق سارای پئرتونیال والده سلطان (1870) - دارای سبک معماری نئو-گوتیک ایتالیایی ، ترکی و بیزانس است.این مسجد در بین صدها مسجد استانبول بیشترین تاثر را از ترافیک گرفته بود اما در سال 2009 بیرون مسجد که مانند تمام اثرهای شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) دارای طرح ساده اما درون بی نظیر است، رستوراسیون اساسی شد. در تور یک هفته ای نوبت به دیدن اینجا نمیرسد اما من دیدن آن را در تورهای بیش از یک هفته ای توصیه می کنم چون معماری زیبایی دارد.

اکتیویته (7)

جنگل های بلگراد (بلگراد اورمانلاری) - جنگلهای بلگراد نزدیک 20 کیلومتر از مرکز استانیول فاصله دارد شامل نزدیک 6000 هکتار جنگلهای زیبا است .

در جنگلهای بلگراد استانبول نزدیک 7 کیلومتر پارکور برای یورویوش (پیاده روی - کلمه یورش هم از کلمه ترکی یورویوش است) و دو وجود دارد و در اطراف این پارکورها زمینهای ورزشی که برای عموم آزاد و رایگان است وجود دارد. علاوتا دارای رستورانهایی نیز است

یکی از چندین کمر آب که تاریخ بعضی تا سال 400 میرسد .تص.یر بالا "علی بئی سو کمری" است در گلدن هورن در قاضی عثمان پاشا

اکتیویته (8)


برج گالاتا (504) برجی که استانبول از روی ان دارای منظره فوق العاده ای است و از سمبلهای ایکونیک استانبول است

اکتیویته (9)

موزه آرکئولوژی استانبول با 1.200.000 شی مربوط به تمام ادوار تاریخ از مکانهایی است که در تورهای یک روزه و بیشتر توصیه می شود

اکتیویته (10 و 11 )

توربه امپراتور سلطان سلیم دوم یکی از هفت مسجد و هفت توربه هفت سلاطین شهر هفت تپه اگر بیش تر از 7 روز در استانبول هستید توربه امپراطور(سلطان) سلیم یکی از هفت توربه معروف سلاطین است که می توانید زیارت کنید. استانبول .

اکتیویته (12)

قلعه آنادولو که آنادولو کاواغی هم میگن یکی از قلعه های سورهای استانبول  البته قلعه های خیلی بزرگتر هم وجود داره که کافیه البومهای عکس من رو تعقیب کنید!...

استانبول موزاییک طلایی حضرت عیسی(ع) - صورت ایشان زمانی که قوم مسیح از کافر شدن خود دچار پشیمانی می شوند. توضیحات در آلبوم بعدی

اکتیویته (13)

استانبول پل آویزان فاتح سلطان (فاتیح سلطان آسما کوپروسو) دومین پل آویزان استانبول و با توجه به اینکه پل آویزان سوم استانبول هم از پل فاتح بزرگتر است این پل کوچکترین پل آویزان استانبول است. منظره استانبول از روی آن زیباست و پارکهایی هم در اطراف ان است.

اکتیویته (14)

استانبول میصیر چارشی - یکی از چندین بازار قدیمی استانبول که البته مهمترین انها کاپالی چارشی است که امسال در سال 2011 از نظر زیارت توسط توریست ها با 15 میلیون زیارت در اروپا اول شد. اما هرکدام خصوصیت و زیبایی خود را دارند.

اکتیویته (15)

مراکز فینانس  - استانبول فقط با تاریخ خود جذاب نیست بلکه استانبول یک مرکز فینانس واقعی است و با مرکز فینانس سوم و جدید که در سمت آنادولو یا آسیا در حال احداث است در آینده جزء چند مرکز فینانس بزرگ دنیا خواهد بود و هنوز بانکهای ترکیه به محل انتقال نیافته بسیاری از بانکهای عربی و اروپایی مثل بانک کویت در نزدیکی مرکز فینانس در مرز بین آتاشهیر غربی و عمرانیه برجهای خود را تکمیل کرده اند.

اکتیویته (16)

اسطنبول پاساژ چیچک (اوایل قرن 19)

باقلاوا استانبولی - باقلوا استانبولی - در استانبول لذایذ و طعم های متنوعی وجود دارد که به برخی اشاره خواهم کرد

اکتیویته (18)

آکواریوم تورکوآز بزرگترین آکواریوم اروپا 

- د ر مناطق نزدیک به مرکز استانبول دو آکواریوم یعنی  اکواریوم تورکوآز (به معنی آبی کم رنگ (آچبک ماوی) یعنی با (u) بخوانید نه (ü) که البته دومی در فارسی وجود نداره اصلا)   و دیگری  آکواریوم استانبول در فلوریا و باکیرکوی است.توصیه من آکواریوم تورکوآز  است که خودش داخل بزرگترین مرکز خرید و فروش اروپا یعنی استانبول فروم است که دارای موزه یخ نیز است که موزه یخ جایزه معماری 2011 اروپا را در یکی از بخشها گرفت این مرکز با مترو به قسطنطنیه یا فاتح امروزی خیلی نزدیک است .و روبروی این مرکز خرید و فروش (آ.و.م) مرکز خرید و فروش و کنسرت بزرگ "اورا" همین ماه قبل افتتاح شد. البته آنهایی که آکواریومفلوریا رو ترجیح میدن در باکیرکوی هم یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش اروپا اخیرا افتتاح شد البته دیدن سایت آن را توصیه می کنم چون من از نزدیک ندیده ام اسم این مرکز مرکز خرید و فروش فروم مارمارا است.

اکتیویته (19)

مرکز خرید و فروش کانیون (2006) یکی از مراکز خرید توصیه ای است که نزدیک مراکز خریدی مثل متروسیتی هم است.

لاهماجون یا پیتزای ترکی که در اروپا به تورکوپیزا و نامهای مشابه شهرت دارد.


ادامه در آلبوم (2)تصاویر و عکس های استانبول (2)(20

تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)

 

+     توسط M.E  | قصر دولماباحچه با ارزشترین قصر حال حاضر دنیا به خاطر ارزش اشیا و اوریجینال بودن- نمای ساحلی


قصر دولماباحجه شاهکار معماری و زیبایی و  تلفیقی از معماری باروکوی فرانسه ، روکوکوی آلمان ، نئوکلاسیک انگلیس و رنسانس ایتالیا و معماری ترکی و آمپیر

کاخ  دلمه‌باغچه , Palacio de Dolmabahçe , 多爾瑪巴赫切宮 , Dolmabahçepalatset , Долмабахче , Palácio Dolmabahçe , istambul , islambul, Istanbul , Dolmabahçe paleis , Долмабахче , Palazzo Dolmabahçe , 돌마바흐체 궁전 , Dolmabağça sarayı , istanboel , turchia , turkey , turkiye , torkiye , Dolmabağça sarayının Səltənət qapısı , Palais de Dolmabahçe , قصر_دولمة_بهجة , قصر دولمة بهجة , Ντολμά Μπαχτσέ  ανάκτορο ,dolmabahce , დოლმაბაჰჩე , 돌마바흐체 , Pałac Dolmabahçe,

تصویر در سلطنتی دولماباغچه و توریستها

  از اوایل قرن 18 که معماری اروپایی روی معماری ترکی  تاثیر گذاشت پادشاهان عثمانی کاخهای زیبایی به سبک تزییناتی و معماری ترکی – اروپایی ساختند که از مهمترین آنها کاخهای ییلدیز ، بئی لربئیی ، چراغان و کاخ ساحلی توپ قاپی از جمله آنها بود

قصر دولماباغچه استانبول نمای داخلی

در سال 1843 سلطان عبدالمجید سوم که مسلط به زبانهای عربی و فرانسه نیز بود دستور ساخت این کاخ زیبا را داد . معمار این بنا عبدوالحلیم آقا بود و ساخت آن توسط بالیان نیکوغوس صورت گرفت . این کاخ زیبا در عرض 13 سال و با هزینه 5000.000 سکه طلا ساخته شد در ضمن در تزیین آن بیش از 10  تن طلا و نقره استفاده شد. در قصر 6000  خدمتکار وجود داشته است. در سال 1876 مراد پنجم به قصر ییلدیز نقل مکان و دولماباحجه را ترک کرد.

در این مکان از پادشاهان و کرالهای بسیاری پذیرایی شده است از انگلستان گرفته تا استرالیا از ایران گرفته تا اردن و عربستان.در سال 1934 کنگره کشورهای ترک زبان در این کاخ صورت گرفت. در سال 1930

Alliance Internationale de Tourisme

در دولماباحجه برگذار شد و سپس این کاخ محل استقرار مهمانان خارجی بود از جمله رییس جمهورهای اندونزی ، آلمان ، فرانسه ، عراق ، سوییس در اینجا مانده اند .

در سال 1954 مجلس ترکیه اجازه باز شدن آن به روی توریستها را داد و این کاخ زیبا سالانه پذیرای نزدیک 3 میلیون توریست خارجی بخصوص شیفتگان اشیای تزییناتی و معماری ترکی ، ایتالیایی ، فرانسوی و اروپایی. در سال 1984 نیز موزه شد.

تصویر فوقالعاده از تزیینات سالن آبی یکی از سالنهای قصر دولماباحجه

معماری آن بسیار ویژه و خاص است بطوری که نمیتوان آن را سبک خاص یک شیوه اروپایی دانست ، آن را میتوان تلفیقی از معماری باروکوی فرانسه ، روکوکوی آلمان ، نئوکلاسیک انگلیس و رنسانس ایتالیا و معماری ترکی و آمپیر دانست.

قصر دولماباغچه استانبول

درانشاآت آن از مرمرهای ویژه جزایر مارمارای ترکیه استفاده شده است و در تزیینات داخلی از مرمرهای با ارزش آبی ، سوماکی و بیلیور و...


در تزیینات داخلی سالن از ده ها تن طلا استفاده شده و کار معماران فرانسوی و ایتالیایی است که بعدا تزییناتی به آن اضافه شده بخصوص هدایای شاهان و کرالهای خارجی که ارزش این کاخ استثنایی را دوچندان کرده است.معماری به اسم سئچان نیز در دکوراسیون این کاخ شرکت داشته که در سال 1857 به خاطر اعمال دکوراسیون زیبا هماهنگ با دکوراسیون ترکها و دکوراسیئن بسیار طریف او به او لوح ویژه و 3000.000 فرانک جایزه داده شد .

قصر و موزه دولماباغچه

نمونه ای از هزاران اشیای انبار شده در قصر دولماباغچه استانبول

 در این کاخ نزدیک 200 فرش و قالیچه که در کارخانه قالی بافی قصر بافته شده موجود است  در ضمن تمام اشیا از جمله گلدانها و جارجوب آینه ها و... کریستال است. همچنین 582 شمعدان نقره ای در کاخ موجود است. از 280 گلدان بعدی 59 عدد از چین ، 29 عدد سئور فرانسه ، 26 عدد ژاپن ، 46 عدد ستاره و بقیه از سایر کشورهای اروپاست.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

کاخ  دلمه‌باغچه , Palacio de Dolmabahçe , 多爾瑪巴赫切宮 , Dolmabahçepalatset , Долмабахче , Palácio Dolmabahçe , istambul , islambul, Istanbul , Dolmabahçe paleis , Долмабахче , Palazzo Dolmabahçe , 돌마바흐체 궁전 , Dolmabağça sarayı , istanboel , turchia , turkey , turkiye , torkiye , Dolmabağça sarayının Səltənət qapısı , Palais de Dolmabahçe , قصر_دولمة_بهجة , قصر دولمة بهجة , Ντολμά Μπαχτσέ  ανάκτορο ,dolmabahce , დოლმაბაჰჩე , 돌마바흐체 , Pałac Dolmabahçe,

تصویر فوق العاده زیبا با رنگ آبی اثر هنرمندان فرانسه و ایتالیا

همچنین قصر دارای 158 ساعت که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد و 600 تابلوی نفیس از نقاشان برتر جهان که هرکدام ارزش بی بهایی دارد و بسیاری هدیه پادشاهان بوده است . 28 تابلوی آیواز اوویسکی که در زمان سکونت او در استانبول کشیده شده است و 19 عدد آن مال زونارو نقاش باشی کاخ بوده است.

این کاخ درهای زیادی دارد که مهمترین آن در سلطنت است همچنین باغچه های زیادی دارد که مهمترین آن باغچه خاص است.برخلاف آنچه از ساحل دیده میشود در قسمت پشت دارای حیات بزرگی است که با دیوارهایی احاطه شده است.

این کاخ زیبا 3 طیقه و از 286 اتاق و 43 سالن مجلل و زیبا تشکیل میشود. این کاخ دارای سالنهای زیبای زیادی است از جمله سالن پذیرش که 56 ستون زیبا و بزرگ دارد و توسط یک لوستر 4.5 تنی ساخت انگلیس که هدیه ملکه انگلیس است روشنایی اش تامین میشود.

یکی از زیباترین برج های ساعت اروپا و جهان برج ساعت قصر دولماباحجه

این کاخ دارای برج ساعت و مسجدی به همین نام نیز است.

قسمتی از یکی از سالنهای قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه شاهکار معماری تلفیقی اروپا

از سالنهای زیبای دیگر سالن ماوی ، بالو(جشن) که بزرگترین در جهان است ، مراسمات ، پمبه و موآدیه را میتوان اشاره کرد و تمام پرده ها و فرشها و موبلها اوریجینال است و هیچ قصر کنونی در جهان ویژکیها و زیباییهای این کاخ را ندارد. در این قصر ده ها تن طلا و نقره بکار رفته و دیوارهای آن دارای نقاشی های ارزشمندی از نقاشان برتر اروپا در قرن 17 و 18 است .

از ویژگیهای دیگر آن که آن را از هر کاخ دیگری متمیز میکند ترکیب رنگهای گوناگون در کاخ اما با تن یکسان در هر سالن است حتی تن رنگ اشیا بسیار دقیق انتخاب شده است .

یکی از سالنهای قصر دولماباحچه استانبول

فرشهای ابریشمی مشهور هئرکه و صنایع دستی ارزشمند ژاپن و چین را میتوان در این کاخ دید که بیش از 6000 شی ارزشمند برای تاریخ و میراث بشر در این کاخ است.این کاخ دارای حمام های زیبا ، آشپزخانه ، داروخانه، انبار عتیق جات ، سالن تیاترو و... میباشددر ساخت آن مصالحی از خراسان ، هندوستان، آفریقا ، رومانیا ، آنادولو و اروپا و مصر از جمله جوهر مصر آورده شده است.

سیستم شبکه تمیزسازی فاصلاب کاخ قبل از ورود به دریا جالب است.

قصر دولماباغچه استانبول

قصر و موزه دولماباحچه

اتاق 71

اتاق آتاترک یکی از 286 اتاق قصر

سربازهای گریان - در مراسم سالگرد وفات آتاترک بنیانگذار جمهوری ترکیه- سربازها در کاخ دولماباغچه پلک نمیزنند

در این اتاق در سال 1938 آتاترک بنیانگذار جمهوری ترکیه وفات کرد


 

نمونه ای از ده ها هیکل حیوان زیبا در باغ قصر دولماباغچه


یکی از حیاتهای قصر

+     توسط M.E  | آلبوم عکس و معرفی مکانهای جالب استانبول 3 ادامه تصاویر آلبوم 1و2


مسجد سلیمانیه (1551-1558) با معماری معمار مشهور ترک معمار سینان آقا به سبک معماری ترکی روی تپه 3 استانبول هفت تپه (استانبول قدیمی یا فاتح امروزی ) که بهترین نقطه از نظر دید نیز است.

مسجد سلیمانیه

استانبول


تورک قهوه سی و یانیندا باقلاوا!

استانبول به معنای واقعی شهر لذتهاست هم با لذتهایی که با نام خود مشهور است هم با لذایذ ترکیه که در سال قبل نقشه لذایذ و غذاهای ترکیه تهیه شد که بیش از 1600 غذا و نوشیدنی وجود داشت!.. قهوه ترک که مشهور است. البته ترکیه به عنوان بزرگترین تولید کننده چای اروپا و چهارمین در دنیا دارای چای مشهوری

هم است!

بهترین برج انتخاب شده برای برج تپه چاملیجای بزرگ با ارتفاع 360 متر روی تپه 285 متری از بین 28 پروژه . طی اوایل 2012 انتظار می رود یکی اط 3 پروژه برتر معین و شروع شود.

تصویری از یکی از چندین راه اصلی منتهی به استانبول قدیمی و سمت تاریخی

چئتو استانبول - استانبول دارای بارها ، کلوبها و مراکز فرهنگی متعددی است که در روزهای آینده بحث خواهد شد اما تصویر بالایی مربوط به مرکز چئتو استانبول است که در سال 2007 به عنوان مرکزی که در آن علاوه بر  دی.جی ها ، هنرمندان (ساناتچی) داخلی و خارجی در جاز،فونک؛ایندیه و...هنر خود را نمایش می گذارند و در تکسیم استانبول است . بنا قبلا بنای معروف ماریو کانتونی بود.


یک تصویر فوق العاده زیبا از موزه کاریه

منظره توریست در خیابانهای اسطنبول

آکواریوم استانبول

یک تصویر زیبا از موزه آرکئولوژی استانبول که دارای بیش از 1.200.000 شی بوده و سومین موزه غنی دنیاست

کوزه مرمری دوره هلینیستیک اثری از شهر تاریخی برگامای ازمیر توسط امپراطور مراد سوم به استانبول آمده

تیم گونش سیگورتا تورک تلکم قهرمان اروپا در سال 2011 و نایب قهرمان جهان بعد از تیم آذربایجان ریل باکو که متعلق به شرکت راه آهن این کشور است . یعنی هم در اروپا هم در دنیا دو تیم از کشورهای ترک به فینال رسیدند . در سال 2010 نیز تیم والیبال زنان فنرباغچه قهرمان دنیا شد. اما در ترکیه تیم والیبال اجزانه باشی استانبول پرافتخارترین تیم والیبال زنان (قادینلار(بایانلار) والیبال تاکیمی).

سورهای استانبول که سرتاسر شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا) را دربرگرفته است دیوارهای جلویی 7.5 متر و دیوارهای اصلی 13 متر ارتفاع داشته ، از 96 برج 25 متری در خلیج و 103 برج حفاظتی در مارمارا  و 101 برج در نواحی دیگر تشکیل می شود و طول آن در خشکی 7312 متر در مرمره 9 کیلومتر و در خلیج 5.5 کیلومتر بوده است یعنی مجموعا 22 کیلومتر طول دارد. سورهای جنوبی و نزدیک دریا ساده است اما سورها و دیوارهای شمال شهر فوق العاده دفاعی و پیچیده است . برای اطلاعات مختصر جالب دیگر کلیک کنید . اگر در مدت یک هفته یا بیش از یک هفته در استانبول هستید توصیه می شود.


آلتون قاپو (ترکی عثمانی) یا آلتین قاپی در ترکی امروزی به معنی دروازه طلایی  در مجموعه قصر دلمه باغچه(دولماباحجه)


موزه آثار ترک - اسلام استانبول

یکی از ده ها موزه مهم در شهر استانبول است. خود بنا یک قصر و یک اثر تاریخی از سال 1524 است که در سال 1983 موزه ترک-اسلام به آنجا انتقال یافت.

این موزه زیبا آثار بسیاری مثل قران و نسخ خطی ، لباسها ،آثاری که با نقره (گوموش) ، سنگهای قیمتی ، شیشه ، سرامیک و ... کار شده است. 

همچنین موزه دارای کلکسیون بزرگترین فرش و کلیم های آنتیک و عتیقه دنیا است که آثار ترکی هستند. موزه دارای یک مغازه سوغات (انداچ) فروشی و کافه نیز است.

استانبول


تصویری از یکی از ده ها کافه رستوران خیلی نزدیک سلطان احمد - کافه و بار و رستوران آلبورا قبلا بنای سناتو در بیزانس بود و امروزه یک رستوران با برخی عذاهای ترک و اروپایی مثل کبابها ، بیفتک ، گووچ و غذاها با محصولات تازه دریایی و نیز غذاهای قصرهای عثمانی ضمنا صبحانه(قهوهآلتی) و نهار(اوءیله یئمگی) هم سرویس میشود.

چشمه آلمان  در میدان سلطان احمد هدیه تمپراتور آلمان به استانبول 


باریش...!

یکی از اتوبانهای شمالی تر استانبول - استانبول کوزئی اتویولو

این هم متروی مسیر فرودگاه سبیحا (سبیحا هاوالیمانی) به کادی کوی (قارا کوی در سال 1940) به طول نزدیک 25 کیلومتر در بخش آسیا یا آنادولوی استانبول که تست ها اتمام یافته و اوایل 2012 مسیر فعال است. دلیل تاخیر در فکر ساخت مترو در این سمت کافی بودن سیستم ارزان مسیرهای دریایی بوده است اما با افزایش جمعیت ضرورت شد. در تصویر پایین محل آخرین استاسیون این سمت خواهد بود

استانبول سمت فنرباغچه - یکی از 4 مارینای استانبول

یک بیمارستان انکولوژی از گروه بیمارستانهای مدیکال پارک (مدیکال هاستانه لری) در آتاشهر نزدیک کوءزیاتاغی در سما آسیا یا آنادولو

هنر قدیم و هنر جدید! استانبول

 مسجد کوچک میهریماه ( 1565 ) توسط معمار سینان به اسم یکی از دخترهای سلطان سلیمان در روی تپه ششم و نزدیک سورهای ادیرنه قاپی استانبول نزدیک سولو کوله و در ارتفاعی ترین نقطه استانبول قدیم در ادیرنه قاپی است. اگر دقت کرده باشید در زمانهای قدیم درهای ورودی (قاپی) در اسم محل تاثیر زیادی داشته مثلا ادیرنه قاپی، قوم قاپی ، یا عالی قاپو و...(توضیحی در مورد اسم های غیرترکی در استانبول)


 

+     توسط M.E  | 


کاخ توپ کاپی قصری فوق العاده زیبا و  نیز موزه توپ کاپی درای آثار ارزشمند مانند کلکسیونهای مختلف ، اشیای امپراتوران از سراسر دنیا ، اشیای مقدس دینی مانند عصای موسی (موسی چلیگی) و اشیای پیامبر اکرم و ائمه اطهار


آکوآداکت های اسطنبول - بوزدوغان یا والنس آکوآداکت (سو کمری)  (4. century) توسط امپراطور والنس در سال 400 احداث شده است.

استانبول 4. سنچری

استانبول لکوم - در سال 2011 یکی از معتبرترین مجلات توریزم دنیا به استانبول لقب لقوم داد!

موزه زیبا و سه بعدی پانورا 1453  

اتاقی در کاخ توپ کاپی

دنیانین ایلک باریش آنلاشماسی (اولین صلح نامه تاریخ)  - استانبول آرکئولوژی موزه سی

تخت سلطنت امپراطور 3 قاره دنیا!


کاخ توپکاپی اسطنبول

استانبول فرمولا 1 استانبول پارک (کاپاسیتی 160.000)

ابلیسک مصری استانبول (دیکیلی تاش) 26.5 متر ارتفاع دارد و در سال 400  از طرف امپراطور روم آورده شده است که از سنگهای نادر گرانیت پنبه است.


قایا تیرمانیشی (صعود صخره) - استانبول الیویوم آ.و.م (مرکز خرید و فروش الیویوم)

استانبول ...

استانبول

ستون "اوءرمه دیکیلی تاش" با  آنکه تاریخ دقیق ساخت معلوم نیسا اما در قرن 10 ام از طرف کنستانتین رستوره شده است و 32 متر ارتفاع دارد و با پلاکهای پمبه ای (صورتی) که نشانگر پیروزیهای باسیل بود تزیین شده بود اما در بین جنگهای صلیبی کنده شده و ذوب شدند.

اسطنبول

شاهکار معماری ترکی اسلامی استانبول

ملایک استانبول

کلیسالارین ان گوءرکملیسی! بوراسی استانبول

ستون ایلانلی میدان سلطان احمد توسط مسئولین شهری یونان در سال 379 بعد از پیروزیهایشان با برنز ساخته شده و به معبد آپوللو (آپوللو تاپناغی) اهدا شده بود که توسط امپراتور کنستانتین در قرن 4 به استانبول آورده شده است. در هنگام آورده شدن به استانبول از 3 مار بهم پیچیده تشکیل شده بود اما در قرن 17 سرها ناپدید شد اما بعدا یکی پیدا شده و در موزه ارکئولوژی  استانبول نمایش داده می شود.

لاله از سمبلهای شهر استانبول


بوراسی استانبول امپراطورلار شهری!

استانبولون سیمگه لرین چیز!


تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)

 


 +     توسط M.E  | 

کمپلکس آکواریوم استانبول فردا شنبه با حضور اردوغان نخست وزیر ترکیه افتتاح شد

آکواریوم استانبول بزرگترین آکواریوم شماتیک جهان است . من شخصا ویدیوی این آکواریوم رو دیدم خیلی زیبا بود اگر استانبول رفتید مطلقا حتما ببینید البته هنوز هم من آکواریوم تورکوآز رو در اولویت توصیه ام قرار میدم .این آکواریوم در فلوریا است و فلوریا یا همان شئنلیک کوی یکی از 14 سمت اصلی باکیرکوی استانبول است.

منطقه یشیل کوی یکی از سمتهای 14 گانه باکیرکوی

کمپلکس آکواریوم فلوریای استانبول در باکیرکوی و محله فلوریا یا همان شئنلیک کوی استانبول از سوی شهرداری مگاپول استانبول و یک شرکت خصوصی در زمینی به مساحت 100 هزار مترمکعب و 2 طبقه با هزینه 194.400.000.000  تومان افتتاح شد . این آکواریوم غول پیکر نزدیک 1.3 کیلومتر سالن اصلی زیارت کنندگان دارد.

16 منطقه جهان به شکل تماتیک...

این آکواریوم طوری طراحی شده است که در گذرگاههای گردشی 16 منطقه جهان را تماتیک تمثیل میکند ، از ناحیه کارادنیز (دریای سیاه) تا پاسیفیک ، از جنگلهای بارانی تا آتلانتیک ، کشتی حضرت نوح در کوههای آغری در ناحیه کارادنیز دیده می شود، حتی ناحیه جنگلهای بارانی را دارد که باران مصنوعی در حال باریدن است و هنگام گذشتن از این ناحیه نیاز به چتر است ، در بخش اگه آثار و نشانه هایی از تمدن های (اویقارلیقلار) آنتیک و در بخش دریای احمر مرجانها دیده می شوند.

15 هزار جاندار

در آکواریوم زیبای فولیای استانبول بیش از 1500 نوع و 15000 جاندار دریایی و غیردریایی وجود دارد و جانداران در محیط طبیعی و با شرایط نزدیک به طبیعت زندگی خواهند کرد. جانداران خیلی جالبی در این آکواریوم وجود دارند.

یکی از جانداران در بخش جنگلهای بارانی ، بزرگترین و خجالتی ترین موش جهان باوزن 50 کیلوگرم به نام کاپی بارا بود

لمس کن اطلاعات بگیر

در کنار بخشهای محتلف آکواریوم ال سی دی هایی وجود دارد که لمسی بوده و اطلاعات لازم در مورد جانداران و مناطق را به شما می دهد.

این آکواریوم یک سینمای 5 بعدی و 6 آکسلی جیبی نیز دارد همچنین محل بازی کودکان ، کافی شاپ و رستوران نیز خواهد بود.

دونیانین لاپ بیوک آکواریومو استانبولدا آچیلدی...آکواریوم  فلوریا استانبول


استانبولون فلوریا (شئنلیک کوی) محله سینده 100 دوءنوملوک اراضیده قورولان آکواریوم دا 1500 نوع و 15000 جانلی یاشایاجاق . بو آکواریوم کی دونیانین لاپ بیوک تماتیک آکواریومودور 2 کاتلی دیر و 195 میلیارد تومن مالیات توتوب.

تورکوآز آکواریوم_ استانبول قاضی عثمان پاشا -استانبول فروم آلیش وئریش مرکزی

دونیانین 16 تمتیک آلانی..

بو آکواریومون گزی مسیرلرینده قارادنیزدن پاسیفیکه ، یاغیش ارمان لاریندان آتلانتیکه قدر اوزانان 16 تماتیک بوءلگه وار . مثلا یاغیش ارمانلاری (جنگل لری) بوءلومونده چتیر آچماق گرکیر چون سونی یاغیش یاغیر ، یا مثلا قارادنیز بوءلومونده حضرت نوحون گمیسی وار . اگه بوءلومونده آنتیک اویقارلیق لاردان (تمدن لاردان) نشانه و ایزلر وار ، قیزیل دنیزده ایسه مرجانلار بولونور.

15 مین جانلی وار...

بو گوزل و بیوک آکواریوم دا 1500 چئشید و 15 میندن چوخ جانلی یاشایاجاق کی یانلیز دنیز جانلیلاری دئییل بلکی قارا جانلیلاریندا شامیل الور...

دکون و اوءیرن...

آکواریومون هر بوءلومونده ال سی دی لر وار کی انلارا دکوناراق جانلیلار کنوسوندا بیلگی آلابیلرسیز

بو آکواریومدا 5 بیوتلو جب سینماسی ، کافه ، اوشاق ایون آلانلاری دا یئر آلیر.بزرگترين مركز نمايش پستانداران دريايي خصوصا دلفين اروپا در استانبول

بزرگترین آکواریوم اروپا در استانبول افتتاح شد.

قصر یئره باتان – بازیلیکا سیسترن (یئره باتان سارینجی)

+     توسط M.E  | 

برج گالاتا (گالاتا کوله سی) یکی از قدیمی ترین برجهای جهان در سمت گالاتای استانبول واقع شده و یکی از سمبلهای ایکونیک استانبول می باشد. این برج در قرون وسطی در سال 528 ساخته شد . از این برج خلیج گلدن هورن و آثاری تاریخی مهم استانبول ، پل بغاز ، خلیج بسفر و استانبول را می توانید پانورامیک ببینید.

تیم فوتبال گالاتاسارای استانبول هم به این سمت تعلق دارد هرچند استادیوم تورک تلکم آرنای آن در سئیران تپه است.

منظره شبه جزیره (یاریم آدا) تاریخی استانبول از این برج تاریخی فوق العاده است که این منظره زیبا و با شکوه ( گوءرکملی ) نیاز به تجربه دارد و با تصویر قابل بیان نیست . در سال 1348 برج توسط جئنوئز دوباره از سنگ ساخته شد و به آن اسم برج عیسی مسیح داده شد. در قرن 15 به عنوان دانجن ( زندان زیرزمینی داخل قلعه یا سورهای استانبول) و سپس در سالهای بعد به عنوان نقاط استراتژیک دیده بانی آتش سوزیها استفاده شد.

و با اجازه امپراطور مراد دوم در سال 1461 جنوئزها برج دیگری در کنار آن ساخته بودند و اسم امپراطور مراد دوم نام گرفته بود که در آن اسرای مسیحی که در کشتی سازی منطقه قاسیم پاشا کارگر بودند می ماندند اما سپس به عنوان رصدخانه توسط نجوم شناس تقی الدین استفاده شد اما رصدخانه در سال 1579 بسته شد.

در سال 1638 با اجازه امپراطور مراد چهارم آقای "هزارقئن  احمد چلبی "  با بررسی باد در اسکودار استانبول و بررسی شرایط با بستن بالهای چوبی از برج گالاتا تا دوغانچیلار اسکودار پرواز کرد امروزه یک فرودگاه خصوصی در استانبول به نام هزارفئن احمد چلبی نام گذاری شده است.  این پرواز چلبی در اروپا با علاقه فراوان دنبال شد و در انگلستان گراوورهایی (Engraving)که این پرواز را نشان می داد ایجاد شد. چلبی که اهل استانبول بود در 30 سالگی در 1640 در جزایر وفت کرد. درازترین شعر درباره برج گالاتا در سال 2009 توسط شاعر آیدین مئریچ سروده شد.

ویژگیها : این برج با 9 طبقه خود و کلاه استوانه ای خود 70 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. وزن آن 10 هزار تن و قطر خارجی آن 16.45 متر و کلفتی دیوارش 3.75 متر می باشد.

هم اکنون طبقه آخر برج گالاتا میزبان یک کلوب شبانه یک کافه و یک رستوران سنتی با شیوه آشپزی(کوزین) امپراطوری اتومان و با کوزین  اروپا یا زاویه 360 درجه دید مرکز تاریخی استانبول است. . برج گالاتا دارای 2 آسانسور نیز می باشد . این برج در منطقه تاریخی و همیشه بیدار تونل – آسمالی مسجد که در قرن 17 منطقه سکونت خارجیها بوده و امروزه پر از رستوران کافه و کلوبهای شبانه می باشد است.

گالاتا کوله سینین گئجه گوءرونوشو

اطلاعات پراکتیکال :

برج گالاتا از ساعت 9 صبح تا 8 شب باز بوده و خزینه ورود 10 لیره ترک (لیره = 680-700 تومان) اما رستوران و کافه و کلوب شبانه تا نیمه شب باز است. (در سال 2011)
موزه و هتل پرا در یک پست

+     توسط M.E  | 

روزنامه ساندئی تایمز انگلستان 4 صفحه خود را به جزایر پرنس استانبول اختصاص داد.

اسطنبول جزایر پرنس - جزیره هئیبئلی از روی جزیره بزرگ یا بیوک آدا

روزنامه ساندئی تایمز انگلستان به نوشته های مخابر خود مارتین هملینگ با عنوان " راز کوچک و دوست داشتنی استانبول" 4 صفحه جای داد . مارتین در نوشته خود از زیباییهای طبیعی جزایر پرنس استانبول تا مکانهای تاریخی ، دینی ، سنتها و لذتهای جزایر پرنس می پردازد.

هملینگ با اشاره به اینکه استانبول جزء زیباترین شهرهای اروپاست و سالانه میلیونها انسان از جمله انگلستان به آن سفر میکنند آن را ستاره براق آینده دانست . چند جمله از نوشته های مارتین هملینگ :

برای رسیدن به جزیره از استانبول سوار یک کشتی عمومی شلوغ شدیم ، در کشتی برای خودمان یک جای خون خرگوشی سفارش دادیم  تا به جزایر برسیم 80 دقیقه در راه بودیم این مدت زمان مارا 100 سالی عقب برد آب و هوا و همه جیز زیبا بود ...در جزیره بزرگ یعنی بیوک آدا سحرانگیزترین چیز برای من مانستر آیا یورگی بود و در هئیبئلی آدا در آب و هوای خوب هنگام بیدار شدن از خواب ماهی های روی منقل کباب شده ...

همچنین مارتین به تور اطراف جزیره با کالسکه در جنگلهای متراکم آن اشاره کرده و به خوانندگان خود توصیه میکند.

 

جزایر پرنس استانبول

بصورت مختصر  :

تصویر زیبای غروب آفتاب بیوک آدا - بیوک آدا گون باتیمی

جزایر پرنس مجموعه جزایر نه گانه است که 4 جزیره بیوک آدا ، هئیبئلی آدا ،بورگاز آدا و کینالی آدا بزرگ و مشهورترند و جمعیت این جزایر 20 هزار نفره اما در تابستان به 500 هزار نفر هم میرسد. البته دریای مرمره جزایر زیادی داره اما جزایر پرنس به خاطر نزدیکی به استانبول و مکانهای تاریخی و توریستی اش مشهور است.

اینکه چرا نام پرنس داده شده ماجرای جالبی دارد در زمان امپراطوریهای بیزانس و امپراطوری ترکان اتومان شاهزاده ها و پرنس هایی که به خاطر تخت قدرت اختلاف پیدا میکردند از سوی امپراطور به این جزایر تبعید میشدند.

یک تصویر از جزایر پرنس - جزیره هئیبئلی دومین جزیره بزرگ جزایر پرنس استانبول

اما این روزها ، جزایر پرنس استانبول یک مکان پاپیولر بخصوص در تابستان برای افراد مشهور استانبول نیز است. همچنین استانبولیها و توریستها برای لذت بردن از جنگلهای پاینه ، مکانهای دینی و تاریخی ، پلاژها و لذتهای جزیره و تفریحات جالب مثل تور جزیره با کالسکه  به این مکان می آیند.

بیوک آدا از اسمش هم معلومه جزیره بزرگ که بزرگترینش است و در این جزیره زیبا از اتوموبیل خبری نیست و اهالی  و توریستها پیاده یا  از دوچرخه و کالسکه  و اسب استفاده میکنند و خانه ها ویلایی و زیباست. شما میتوایند دوچرخه بگیرید یا کالسکه سوار بشوید

این جزایر مساجد و کلیساها ، پلاژها و رستورانها و جنگلهای  زیادی دارند.

 از جاهای تاریخی و به قول روزنامه ساندی تایمز سحرانگیز بیوک آدا مانستر و کلیسای آییا یورگی از قرن ششم  در یوجاتپه، مسجد حمیدیه ، کلیسای آییوس نیکولاس و الد گریک به همان خوبی آیایورگی مانده است.

جزیره تعدادی رستورانها و کافه های واقعا زیبا دارد ، همچنین مغازه های میوه فروشی و ایستگاه های بستنی که واقعا معروف هستند و توریستها خیلی دوست دارند. از نظر پلاژها ، جزیره پلاژهای عمومی و رایگان چندتا داره اما چند پلاژ خصوصی هم وجود داره که بعدا اشاره میکنم. جزیره ساکنین معروف زیادی داشته از جمله لئون تروتسکی و زنان پادشاهان بیزانسی .

جزیره بعدی جزیره هئیبلی آدا است که قبلا جزیره ذخایر مس هم می نامیدند. این جزه همچنین محل آکادمی ناوال جادت است و یک کلیسای ارتودوکس دارد و نیز کاماریوتیسسا  که آخرین کلیسای دوره بیزانس است و از قرن 11.

بورگاز آدا سومین جزیره بزرگ است و یک مسجد تاریخی به همان مهمی مانستر و کلیسای آیا یورگی دارد.

جزیره چهارم خینالی آدا است و به خاطر جمعیت ارمنی اش مشهور است یعنی ارمنیهای استانبول بیشتر ساکن اینجا هستند و یک کلیسای ارمنی هم داره البته امروزه 120 هزار ارمنی به صورت قاچاق در استانبول کار میکنند اما دولت تولرانس نشون می دهد البته به همه این تولرانس رو نشون مس دهد!.


دیگر 5 جزیره کوچک هستند و شامل قاشیق آدا ، تاوشان آدا ، یاسسی آدا ، سیوری آدا و صدف آدا .

پلاژهای جزیره که خصوص هستند :

پلاژ یروک علی :

یک پلاژ خصوص با چتر و سان بئد ، نجات غریق حرفه ای در ساحل، اتاقهای خصوصی ، حمام خصوصی ، همچنین کلوپ یک رستوران و بار در همان محل دارد. همچنین حتی بانگلو هم کرایه میدن با آب گرم.هزینه ورود 20-25 یه ته له است و برای کودکان 7 و زیر 7 سال رایگان ، هزینه شامل چتر و سان بئد است.

ناکی بئی بیچ کلوب:

از پلاژهای معروف است  با پلاژ زیبا و نجات غریقهای حرفه ای و دکتر کمکهای اولیه همچنین با رستوران و کافه و بار در محل که  باربیکوس(منقل و فر سیمی ) و بریک فستهای خوشمزه و روغن زیتون و...فراهم میکند از محلهای پاپیولر است.

این پلاژ دارای بانگلوهای کرایه ای با 24 ساعت آب گرم ، اینترنت وایرلس با سرعت 3 مگابیت و نیز ستلایت تی.وی نیز است. ناکی بی کلوب با اسب و پای پیاده براحتی قابل دسترسی است. هزینه 25 یه ته له که هزینه ورود و چتر و سان بئد است.

برای رفتن به جزیره از کاباتاش در زیتین بورنو سوار می شوید  با هزینه 6YTL  . قبل از رفتن ساعات فری بوت ها رو چک کنید در فصول زمستان و روزهای یکشنبه قایق عمومی کم است


+     توسط M.E  | 

قصر یئره باتان – بازیلیکا سیسترن (یئره باتان سارینجی)

قصر زیبای 732 ستون یئره باتان

قصر یئره باتان اسطنبول که زیارت کنندگان خود را به اعماق ساکن استانبول می برد بزرگترین منبع ذخیره آب استانبول بوده است و در سال 534 ساخته شده است. قصر موزه  یئره باتان آب قصرهای کنستانتیلوپل مثل توپ قاپی و قصر بزرگ را فراهم میکرد.

یکی از  چندین کمرهای آبی (سو کمرلری) در شهر دریاچه ها و جنگلها اسطنبول

درست است که قصر ،  یئره باتان نام گرفته اما وسعتی حدود 9800 م.م و ظرفیت آب آن 100 هزار تن آب است. آب قصر یئره باتان توسط منبع آب که در جنگلهای بلگراد استانبول قرار دارد و 19 کیلومتر با قصر فاصله دارد توسط کمرهای آبی که پلهای زیبایی هم ایجاد شده تامین می شد. ضخامت دیوارهای قصر 5 متر می باشد و در آن 366 ستون ماربل و گرانیت بصورت 28 ستون و 12 سطر قرار گرفته است که سر ستونها در نوع های کورینت ، دور و اییونیک متفاوت می شود.

دو ستون از آنها جالب توجه تر هستند که مربوط می شوند به سر مودسا یا مودزا یکی از اسطوره های یونان و مربوط به روم است .اینکه این سرهای بزرگ که متعلق به سال 400 است از کدام بنا به اینجا آورده شده معلوم نیست اما نمونه ای از صنعت سنگ تراشی دوره روم است.  اما اینکه چرا سرهای مدوزا پایین است و اینکه پرا یکی برعکس گذاشته شده دلایل زیر وجود دارد: اینکه چرا یکی برعکس گذاشته شده دلیلش ورود از دوره  چند خدایی به دوره تک خدایی (تک تانریلی) بوده است اما اینکه چرا سرهای مدوزا اسزوره یونان پایین است دلیلش این است که به اعتقاد مردم آن زمان هر که به او نگاه می کرده است به سنگ تبدیل می شده است. نظریه دیگر معتقد است که کنستانتینوپل تحت حمله دشمن بوده و این باسیلیکا سیسترن(سارینج در ترکی از فعل سارماق) هرچه رودتر باید می رسید و مهم نبوده این سنگهای آورده شده حتما بالا باشد اما افسانه ها و پاگانیزم به آن مفهوم ویژه داده است.

در سال 1985 حدود 50 هزار تن گل (چامور در زبانهای تورکیج) بیرون آورده شد و با ساخت یک پلاتفرم در سال 1994 ساخته شد که به زیارت کنندگان امکان میدهد این بنا و قصر زیبا و نیز ماهی های ژاپنی که در آبهای خنک آن در حال شنا هستند نگاه کنند که با نورپردازی ویژه و ستونهای فراوان صحنه جالبی به وجود آورده است که به همگی شما عزیزان توصیه میکنم. این قصر در میدان سلطان احمد و در کنار آثار بزرگی مثل قصر توپ کاپی ، آیاصوفیه ، مسجد سلطان احمد ، اسطنبول هیپودروم ، موزه آرکولوژی استانبول و موزه ترک اسلام و پارک گلحانه قرار گرفته است .

هر روز به جز سه شنبه ها باز و بلیط آن 10 لیره ترک یا همان 10 یه ته له است هر یه ته له سال 88 حدود 680 تومان بود.

+     توسط M.E  | 

مینیاتورک بزرگترین پارک مینیاتور دنیا

اسطنبول

مسجد زیبای سلیمانیه سال 1500 و استادیوم المپیک مینیاتورک

پارک مینیاتورک استانبول امکان لذت بردن و آشنا شدن شما را با مکانهای تاریخی استانبول ، ترکیه و آثار به جای مانده از عثمانیان در  قلمرو امپراطوری عثمانی و دنیا  را با حدود بیش از  120 مدل مینیاتور در اندازه های 1-1.5 متری و بصورت موزه فضای باز با هزینه ناچیز ممکن میسازد .این پارک در سوتلوجه - گلدن هورن در سال 2002 افتتاح شد منطقه ای که بیشتر بناها قدیمی هستند.

با گشتن این پارک توری در ترکیه زده اید از آثار استانبول مثل  شهرهای زیرزمینی و طبیعت شگفت انگیز صخره های گوءرمه و کاپادوکیا و اوچ حیصار نئوشهیر ، قصر هیدیو استانبول ، قصر توپ قاپی ، مسجد سلطان احمد ،موزه و سورهای شهر بورسای ترکیه ، مسجد خلیل الرحمان و بالیک لی گول شانلی اورفا ، ایاصوفیه ، مسجد کلیسای کاریه ، استادیوم المپیک ، برج گالاتا ،برج و جزیره دختر و پل بسفر که میتوانید روی آن راه بروید  تا آثاری از ترکیه مثل معبد آرتمیس ، کاپادوکیا ، کوه نمرود (نمرود داغی) ، خانه های تاریخی ماردین و کتابخانه تاریخی افس و سوملا ترابزون توربه مقدس حضرت مولانا ، محل تبدیل آتش به گلستان یا بالیکلی گول شانلی اورفا ، خانه حضرت مریم ، غار اصحاب کهف مرسین ازمیر آسپندوس آنتالیا ، آنیت کبیر آنکارا ، قدس شریف ، مدرسه دومناره ارضروم ، کلیساهای مقدس مسیحیان ، سورها و پل دیاربکر (دیارباکیر) ، نماد شهدای گلی بلو چاناق قلعه ، مسجد سلیمیه ادیرنه ، اوزون کورپو بزرگترین پل جهان در نوع خود ادیرنه، زئوگمای قاضی آنتپ و آنتالیا ، نیز آثاری از هندوستان ، مقدونیه و بسیاری آثار دیگر  از دنیا آشنا شوید.


من چند تصویر رو در این پست قرار می دهم اما دیدن اینجا رو از نزدیک توصیه می کنم


معبد آرتمیس از عجایب هفتگانه در جنوب ترکیه

سفر تکنه یا قایق هم با کابل در یک گوءلت (دریاچه کوچک) ممکن ساخته شده و در جلوی هر اثر انگلیسی ، ترکی و عربی نوشته دارد حتی میتوانید با زدن دکمه بضورت شنیداری هر اثر را بشناسید. تقریبا نصف اثرها از استانبول و نصف اثرهای استانبول وجود دارد.

در این پارک علاوتا محل استراحت باز و بسته ، کافه ، سینما ، سالن نمایشگاه ، مرکز خرید و فروش ، یک دکان برای تهیه هدیه ، اتوپارک 500 ظرفیتی ، تیاتروی باز و بسته پارک بازی ، کتابخانه و... نیز دارد.در یک روز آفتابی میتونید ساعات خوبی رو در اینجا سپری کنید بخصوص بچه ها از این پارک لذت خواهند برد.

اطلاعات پراکتیک :

از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است

قیمت بلیط 10 لیره ترک برای مهمانان بین المللی ، 5 لیره برای ترکیه ایها ، 3 لیره برای دانشجوها ، 2 لیره برای گروههای مدرسه ای

مینیاتورک پارک در شهرهای آنتالیا و اسکی شهیر قاضی آنتپ و...نیز است.ایاصوفیه در پشت و آتاترک ایرپورت در جلو - پارک مینیاتور استانیول
مینیاتورک ، یکی از عجایب هفتگانه maussolleion که در بدروم ترکیه بودهکتابخانه سلسوس قدیمی ترین کتابخانه جهان در بزرگترین شهر آنتیک شهر آنتیک افس در ازمیر ترکیهمدرسه دو مناره (چیفته مناره) شهر کوچک سیواس ترکیهکوه نمرود (نمروت داغی) در شهر آدی یامان ترکیه و مینیاتور آن در مینیاتور پارک اسطنیولتیاتروی آسپندوس آنتالیا از مهمترین تیاتروهای قدیم  و مهمتر اینکه که هنوز هم فعال است و فستیوالهای موسیقی و... در آن اجرا می شودمسجد سلیمیه ادیرنه از آثار گرانبهای جهانی توش دیدن داره قبه هاش بسیار زیباستاستانبول مینیاتورک عرب و یابانجی توریست لر!مینیاتور مقبره مولانا در مینیاتورک پارک استانبول که اصل آن در قونیه است


اسطنبول پارک مینیاتور - توریست های عرب و...از آثار دوره امپراطوری عثمانی در میدان سلطان احمد استانبولایستگاه ترن تاریخی حیدرپاشا در استانبول  در مینیاتور پارک استانبولقصر تاریخی هیدیو استانبول - مینیاتور پارک اسطنبول+     توسط M.E  | 

 

اولین موزه یخی اروپا و اولین موزه یخی دنیا در اقلیم معتدل و گرم در استانبول

آقای" اد رود السون " یکی از معماران این موزه یخی گفت : این موزه یک موزه معمولی یخی نیست و دیدن آن شگفت انگیز خواهد بود .این موزه  که یخهای آن از کشور سوئد و مگاپول استانبول جمع شده دارای دمای 5 درجه زیر صفر و 365 روز باز است . در این موزه 34 هیکل جالب و کشتیهای ویکینگ به طول 7 متر و یک خانه ویکینگ نیز طراحی شده است اما تم آن هر 6 ماه تغییر میکند.

این موزه زیبا که در روزهای بهاری کیف بردن از زمستان و دیدن تصاویر زیبا از جانداران، تجربه قطب شمال ، نوشیدن کافه و آب میوه در ظروف یخی و عبور از تونلهای زیبا و بررسی وقایع ورود ویکینگها به استانبول یا میکلاگارد به قول ویکینگها را امکان میدهد و با هزینه  23 میلیارد تومان در داخل بزرگترین مرکز خرید و فروش اروپا یعنی استانبول فروم که هزینه ای بالغ بر 1.25 تریلیون تومان دربرداشت و نیز  در نزدیکی بزرگترین آکواریوم اروپا  قرار گرفته است.

این موزه مساحتی بالغ بر 1400 م.م داشته و برای دیدن آن لباسهاس اسکیمویی رایگان در اختیار شماست. 70 تن از یخهای موزه از رودخانه تورن سوئد خریداری شده  و 100 تن از مگاپول استانبول جمع شده است و ورود به موزه از طریق تونلهای یخی زیبا صورت میگیرد.

در بخش اول ورود ویکینگها به استانبول در سال 880 توضیح داده شده است و نقشه جالب آنها و به خاطر زیبایی استانبول ویکینگها  به آن اسم زیبای  میکلاگارد یعنی سرزمین حفظ شده را داده اند حتی یک دست نوشته از یکی از ویکینگها به اسم هالودان به یک سرباز ویکینگی در ایاصوفیه یافت شده است، در بخشی دیگر اسکاندیناوی و قطب شمال را برای شما تداعی میکند . در بخش سوم هنر یخی در روشنایی سحر انگیز همراه با توشیدن آب میوه جات در لیوانهای یخی در بوزبار(بار یخی) و بصورت رایگان  را به شما امکان میدهد.

افتتاح آن توسط آلکساندر ریباک برنده یوروویزیون 2009 صورت گرفت.

استانبول فروم که در اوایل 2010 افتتاح شد با مساحت 180هزار متر مکعب و با هزینه ای بالغ بر 800 میلیون یورو  در قاضی عثمان پاشا واقع شده و میزبان نزدیک 300 مارک ملی و بین المللی است که بزرگترین مرکز خرید و فروش استانبول است اما با افتاح مارمارا فروم با هزینه تریلیونی و دوبرابر استانبول فروم در اواخر 2011 –اوایل 2012 بزرگترین مرکز فروم مارمارا خواهد بود.

این موزه یخی که اولین موزه یخی اروپاست در نزدیکی بزرگترین آکواریوم اروپا یعنی تورکوآزو قرارگرفته است البته با افتتاح کمپلکس آکواریوم استانبول در محله فولیا این عنوان از تورکوآز به نوعی گرفته میشود.

خصوصیات کمپلکس آکواریوم استانبول:

خصوصیات منحصر به فرد آن در جهان:

این آکواریوم طوری طراحی شده است که 16 منطقه جهان را تمثیل میکند ، بسفروس استانبول ، کشتی حضرت نوح در کوههای آغری، کانال سوئز و دریای احمر، گرم شدن هوا، آتلانتیک شرقی و کشتی غرق شده، کانال پاناق قاله و.....

این آکواریوم یک سینمای 5 بعدی و 6 آکسلی جیبی نیز دارد همچنین محل بازی کودکان ، کافی شاپ و رستوران نیز خواهد بود.این آکواریوم با معماری بی نظیر آن در سازمانهای آکواریم داران اروپا و جهان نیز دارای جایگاه بسیار ویژه خواهد بود.دکتر توپ باش رییس شهرداری مگاپول استانلول و رییس سازمان متروپولهای جهان با خبرنگاران آکواریوم را بازدید و به جانداران دریایی یئم (غذای حیوانات) داد. و گفت 3000 از 15 هزار موجود دریایی رسیده و بقیه هم که مجموعه ای از جانداران تمام دریاها و اقیانوسهاست در راه است.

 در نزدیکی این موزه  یخی  مرکز بازی کودکان و لوناپارک نیز است. ضمنا داخل استانبول فروم آ.و.م (آلیش وریش مرکزی) پیست یخ نیز است.

سالانه 20 میلیون انسان از این مرکز خرید و فروش دیدن میکنند. ضمنا موزه یخ آنکارا و آنتالیا رو به اتمام است. و ساخت این همه مکان تفریحی فقط در شهرهای بزرگ توریستی مقرون به صرفه است وگرنه هم خیلی گران میشود هم برشکست میشود اما در شهرهای توریستی بزرگ با مقدار پول ناچیزی میتوان از این مکانها لذت برد.

 

 

                بزرگترین آکواریوم اروپا در استانبول افتتاح شد.

بزرگترین مرکز تفریحی و خریدو فروش اروپا در استانبول .

کمپلکس آکواریوم استانبول با معماری بی نظیر آن و هزینه 195 میلیارد

مرکز خریدوفروش مدرن استانبول - 13 ترجیح اول از 296 مرکز در اوایل

بزرگترين مركز نمايش پستانداران دريايي خصوصا دلفين اروپا در استانبول

مرکز خرید و فروش توریوم و اولین پارک برفی استانبول افتتاح شد.

موزه پرا

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

موزه آرکئولوژی استانبول یکی از سه موزه غنی جهان

             
+     توسط M.E  | 

مجله آلتاییر اسپانیا بزرگترین کتابخانه توریزم در چاپ ویژه خود در جشن 30 سالگی اش استانبول را برای مجله خود انتخاب کرد.

إسطنبول , Estambul , Истанбул , Istanbulská , ئىستانبۇل  Istanboel ,stambul, イスタンブル,, istanbols, Istanbûl , Станбұ́л, 伊斯坦布爾, Истанбул, ഇസ്താംബു,استانبول


آلتاییر که در شعبه های مادرید و بارسلونا احتیاجات اطلاعاتی توریستها را در هر زمینه ای فراهم میکند در چاپ ویژه خود در جشن 30 سالگی اش استانبول را شناساند. این مجله عکس روی جلد را از مگاپول استانبول انتخاب کرد سپس در 20 صفحه  در آغاز ازفرهنگ قهوه ترک بحث را آغاز میکند. سپس آثار معماری زیبا و استثنایی و بی رقیب معمار سینان و موزه غنی آرکئولوژی را بحث میکند.

سپس در اولین بخش سرفصل پرنسس دیوارهای شهر (سورلار) را انتخاب و به سورها و دریاهایی که شهر را احاطه کرده اشاره میکند به واپورها ، و پلهای استانبول اشاره کرده و سخن ناپلئون را اشاره میکند:

اگر دنیا یک کشور میبود بی شک پایتخت آن استانبول می شد.

در مجله به سخنان پیتر گیلیوس که گفته بود چون بسفروس دو دونیا و دو دریا را از هم باز کرده می بندد از همه  تنگه و خلیجها برتر است اشاره شده و به جزئیات عمیق کاپالی چارشی اشاره کرده  و در جمله ای مینویسد  در کاپالی چارشی  قرنها ست در زبانهای مختلف تکلم میشود و کوچه ها و مغازه هایش انسان را به فراموش شدن دعوت میکند.

در عنوانی دیگر به اسم افسانه شرق به جادوی استانبول اشاره کرده و اینکه چگونه نقاشان معروف دنیا از فرانسه گرفته تا ایتالیا را به خود جذب میکرده است. و با عنوان شهر نویسنده ها به احمد حمدی تان پینار، اورهان پاموک، هالیده ادیب آدی وار، تومریس اویار و ...اشاره میکند.

قصر یئره باتان استانبول إسطنبول

و اما بی اغلو که با بارها ، قهوه خانه ها و موسیقی اش که هر ساعتی از شبانه روز مرکز تفریح است با سیمیت ، تراموای و نارگیله و حیات شبانه اش در مجله توریزم آلتاییر جا میکیرد.


إسطنبول , Estambul , Истанбул , Istanbulská , ئىستانبۇل  Istanboel ,stambul, イスタンブル,, istanbols, Istanbûl , Станбұ́л, 伊斯坦布爾, Истанбул, ഇസ്താംബു,استانبول

در عنوان دنیای امپراطوری عثمانی از ابریشم ، حمام ها و تاثیر ثمانیان بر روی بهداشت عمومی ، روشنیها و ارزشی که به هنر میدادند اشاره شده و از حس انسان دوستی آنها و رحمی که در مقابل اسرا داشتند یاد میشود و به بزرگترین کتابخانه نسخ خطی توپ قاپی اشاره میشود.

اما مهمترین رفتار عصمانیان را که استانبول را شهر موزاییک دینها میکند خوشرویی آنها و ارزشی که به سایر دینها میدادند میداند بطوریکه همزمان وقتی در استانبول شهر هزار مسجد صدای اذان به گوش میرسید در کلیسای فتر روم رومیها ، در بالات سفارادها به عبادت میپرداختند و این موزاییکی از ادیان پذیرنده یک خداست که استانبول آغوشش همیشه یه روی آنها باز بود

+     توسط M.E  | 

استانبول 

Султан Ахмедова џамија, Sultan Ahmetmoskee, スルタンアフメト・モスク, Mesquita_Azul, Modra mošeja, Блакитна мечеть (Стамбул), Sultan Ahmed Moschee, Mezquita Azul, Mosquée bleue, Moschea Blu, Nhà th Hi giáo Sultan Ahmed, 蘇丹艾哈邁德清真寺, Sultan Ahmet moskee, مسجد سلطان احمد, جامع السلطان أحمد, Sultan Əhməd camisi , Sultan Ahmed Mosque

مجله توریزم "کونده نست تراولر " که در سطح جهان معروف است عکسهای قصر دولماباحچه و مسجد سلطان احمد را روی جلد کرده و 27 صفحه در مورد مگاپول استانبول نوشت .

این مجله که خوانندگان زیادی در اسپانیا،آمریکا، یونان و...دارد  در چاپ بهمن ماه خود با عنوان" استانبول شهر شگفتیها و اسرار ، شهر تلاقی غرب و شرق" به معرفی استانبول پرداخت. از غذاهای استانبول تا معماری و از تاریخ استانبول تا حیات شبانه هرگونه اطلاعات را با خوانندگان خود در میان گذاشت و در بین نوشته ها تصاویر زیبایی از استانبول به نوشته ها ابهت می بخشید.

نکته جالب ، نظر نویسنده ، برناردو فیورنتس بود او نظر خود را بعد از دیدن استانبول چنین نوشت:

" به استانبول مانند یک جوان تازه به بلوغ رسیده عاشق شدم"

پرنسسی در میان سلاطین

در عنوان دیگری به اسم پرنسسی در میان سلاطین از قصر چراغان تا بازار کاپالی چارشی ، از ایاصوفیه تا برج گالاتا ، و از دولماباحچه تا قصر توپ قاپی ، از اورتاکوی جامی تا بلو جامی از تپه پییرلوتی تا موزه های استانبول و از کلیساهای زیبای استانبول تا تور سواحل بسفروس ،از خیابانهای معروف تا قلعه های استانبول  با مدلهای معروف به تصویر کشیده شد.

در صفحات دیگر به معرفی مکانهای تفریحی پرداخته شده و به خوانندگان خود چه چیزهایی را انجام نداده یا ندیده برنگردند توصیه میشود.

کمپنسکی-چراغان

إسطنبول , Estambul , Истанбул , Istanbulská , ئىستانبۇل  Istanboel ,stambul, イスタンブル,, istanbols, Istanbûl , Станбұ́л, 伊斯坦布爾, Истанбул, ഇസ്താംബു,استانبول

از جاهای خوب برای ماندن جیلان هتل ، ایاصوفیه کوناکلاری ، فور سییزینس ، چراغان پالاث و کمپینسکی و...معرفی میشود نیز مکانهایی مثل حمدی،حاجی بابا، استانبول بالیک و آنجل بلو برای غذا خوردن پیشنهاد میشود.جزیره کوچکی در استانبول - رستوران و موزه قیز کوله سی همچنین مکانهای خریدوفروش تاریخی و مدرن نیز مکانهای تفریحی کلوبهای شبانه و... را به خوانندگان خود معرفی میکند.    

+     توسط M.E  | 

در ایاصوفیه دوره پخش صوتی از طریق میکروفون شروع میشود.

وزارت توریزم از ماه بعد برای جلوگبری از ازدیاد صدا و صدای بلند راهنماها و برای آرامش بیشتر مهمانان بین المللی و داخلی رهبرها را مکلف به استفاده از میکروفونهای مشترک کرد این میکروفونها 50 کانال دارند و رهبر بدون نیاز به داد زدن میتواند اطلاعات دهد . ایاصوفیه یکی از 10 مکان پربازدید جهان است و میزبان میلیونها توریست بینالمللی .

با این میکروفون افراد اگر گم شوند نیز با زدن دکمه اضطراری به رهبر گروه وصل میشوند. تورهای بیش از 16 نفری ضروری شد و تورها با مبلغ ناچیز 2.5 لیره میتوانند کرایه نیز بکنند .

Hagia Sophia ,  ئاياسوڧيا, Hagia Sophia, Аја Софија, ฮาเยียโซเฟีย , 聖蘇菲亞大教堂 , 圣索菲大教堂, , アヤソフィア, صوفيا  ايا, 아야 소피아, Aya Sofya, آيا صوفيا, Santa Sofía , Sainte Sophie, Svētā Sofija, Црква Света Софија, ഹേജിയ സോഫിയ, Biserica Sfânta Sofia din Istanbul, Hagija Sofija, Basílica de Santa Sofia

+     توسط M.E  | 

مسجد سلطان احمد شاهکار معماری اسلامی

این مسجد در سال 1906-19016 به دستور سلطان احمد 1. و توسط معمار "صدفکار مهمت آقا" ساخته شد. این مسجد که یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول است شاهکار معماری اسلامی نامیده میشود . و شاید بتوان گفت مهمترین مسجد استانبول و دنیای اسلام باشد. البته استانبول شهر هزار مسجد نامیده میشود و فقط در قسطنطنیه که سمت فاتح استانبول امروزی است (یکی از 39 شهرستان استانبول) ده ها مسجد زیبا وجود دارد بخصوص از داخل بسیار زیباتر هستند برخلاف بیرون ساده اما عظیم و رویایی خود بخصوص در غروب آفتاب

بدلیل اینکه در سرامیک ها و چینیها از رنگهای آبی (ماوی-گوءی) ، سبز(یاشیل) و سفید(آق) استفاده شده بخصوص در قبه ها اروپاییها آن را مسجد آبی نامیدند اما به اسم مسجد سلطان احمد هم مشهور است. مثل بسیاری از آثار دوره روم بیزانس و عثمانیان درون بناها بسیار زیبا و بیرون بناها ساده است.

استانبول معروف به میکلاگارد یعنی سرزمین حفظ شده در بین وایکینگ ها

واو...  مسجد سلطان احمد استانبول

این شاهکار فراتر از یک مکان عبادی است و ارتفاع در قبه مرکزی 43 متر و اندازه قبه مرکزی 24 متر میباشد و دورتادور  صحن   با 200 هزار چینی ایزنیک به رنگ زرد (ساری) و آبی(گوءی)  تزیین شده است و این مسجد زیبا و شاهکار در عین آرامش و حضوری که به انسان میدهد در عین حال واقعا بزرگ و مرتفع  است  و از این جهت شکوهی مانند ایاصوفیه دارد .

یکی از هدفهای ساخت آن نیز نشان دادن شکوه معماری ترکی - اسلامی به مسیحیان بود و این معماری در سالهای بعد توسط معمار سینان یکی از معماران مشهور و برجسته جهان ادامه یافت حتی مرجعی شد برای تزیین داخل مساجد در دنیای اسلام ، در مسجد کوجاتپه آنکارا پایتخت ترکیه هم تقلید از این هنر زیبای ترکی را می بینیم.

مسجد استانبول - مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد استانبول نمایی از قبه های اطرافی مسجد سلطان احمد در دو عکس بالایی - اسلامبول

قبه خارجی آن شبیه سلیمانیه جامی(1550) است.

استانبول مسجد سلطان احمد

این مسجد حصاری داشته که  داروحانه ، کتابخانه و .. بوده و امروزه بری موجودند و  در خارج مسجد در قسمت غربی دری وجود داشته که فقط سلطان و با اسب میتوانسته از ان وارد شود و در در ورودی زنجیری سمبلیک  آویزان بوده تا وقتی سلطان احمد با اسب  وارد میشوند سر خود را خم کنند و این یادآوری میکرد که حتی پادشاه هنگام ورود به مسجد باید خود را مرتب میکرد.

مسجد سلطان احد - مناره ها و ستون ابلیک (دیکیلی تاش)

مسجد جدید سابانجی در مرکز پارک آدانا- 6 منارهمسجد سلطان احمد تنها مسجد ترکیه‌ بود که شش مناره داشت. وقتی تعداد مناره‌ها اعلام شد، عده‌ای از سلطان انتقاد کردند و وی را به علت تقلید از شش مناره مسجد الحرام در مکه سرزنش نمودند. وی مناره هفتم مسجد کعبه را نیز  ساخت تا این انتقادها را آرام کند اما امروزه مسجد زیبای سابانجی آدانا نیز شش مناره است.

در کنار این مسجد زیبا هیپودروم استانبول (آت میدانی) وجود دارد و میدان سلطان احمد هم همیشه از توریستهایی که در صندلیهای جلوی آن با حضور نشسته اند پر است. تصویری زیبا از هیپودروم استانبول

میدان هیپودروم استانبول یکی از 2 ستون در کنار مسجد سلطان احمد

+     توسط M.E  | 

کلیسای سنت آنتوآن استانبول

با اینکه یکی از لقبهای استانبول شهر هزار مسجد است اما 130 کلیسای معروف و قدیمی هم داره ،یکی از اونها سنت آنتوآن است.

این کلیسا در اصل در سال 1725 توسط پادشاهان عثمانی برای کاتولیک های فرانسوی و ایتالیان که در کاخ پادشاهان عثمانی کارمند بودند و نیز تجارها ساخته شد اما ساخت بنای کنونی در سال 1906 توسط معمار ایتالیایی  گیولیو منگوری که متولد استانبول بود شروع و در سال 1912 افتتاح شد که به سبک نئوگوتیک ساخته شده است.

استانبولون سنت آنتوآن کلیسه سی که نئوگوتیک اسلوبوندادیر-اسطنبول

کلیسای سنت آنتوآن در خیابان استقلال استانبول


این بنا در خیبان معروف استقلال قرار دارد اما مکان آن طوری است که به راحتی از خیابان دیده نمیشود .در مسیر دبیرستان قدیمی گالاتاسرای به سمت متروی بسیار قدیمی استانبول  یعنی تونل و در سمت چپ فرار دارد.

و کلیسا داخل محوطه ای است که توسط دو بنای قدیمی با همین سبک معماری احاطه شده (و.ت.بالا)


استانبول استقلال جاده سی سنت آنتوآن کیلیسه سی یک تصویر از محوطه داخلی بنا

 

 

+     توسط M.E  | 

استادان باقلوا پزی استانبول و قاضی آنتپ برای روزنامه نگاران و آشپزی نویسان آلمان،انگلستان، بلغارستان و رومانی با خمیر باقلوا نمایش عروسکی اجرا کردند.!!؟

البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava

 

باقلوای استانبول با پسته قاضی آنتپ

این روزنامه نگاران که در فستیوال گاسترونومی استانبول شرکت کرده بودند پس از هماهنگی با وزیر توریزم توانستند اجازه حضور در شرکت باقلواسازان و صادرکنندگان باقلوای قاراکوی گوللو اغلو  استانبول را بیابند.

نادر گوللو یکی از چندین نابغه های باقلواسازی است  استانبول و قاضی آنتپ 70 درصد باقلوای صادراتی جهان و اروپا را تولید میکنند.

خمیر باقلوا و نمایش عروسکی

این اساتید باقلواسازی از پشت خمیر نازک باقلوا برای مزه سنجها و نویسندگان آشپزی نمایش قاراگوءز-هاجوات را اجرا کردند. سپس به آموزش تکمیلی اساتید باقلواپزی اروپا پرداختند.البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waḧփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava
 

فیستیکلی آنتپ باقلاواسی-فیستیکلی دوروم

 نازکی اینارو نگاه کنید-در بازیهای یونیورسیاد زمستانی ارضروم  ده ها تن باقلوا مصرف شد حتی ژاپنیهای ماهی و گیاه خوار کارشون باقلوا خوری شده بود- بعد از باقلوا  اسکندرکبابی و آدانا کبابی پرمصرف ترین بود 

 
 البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waḧփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava


باقلوای گردویی سادهتو ایران بخصوص تهران به اسم باقلوای استانبولی بعضا باقلوای خودشون رو میفروشن در حالی که با باقلوایاستانبولی از زمین تا آسمان از نظر لذت فرق داره اما به ایران و کشورهای عربی هم صادر میشهباقلوای توت فرنگی و میوه ای

نادر گوللو رییس شرگت صادرکنندگان باقلوای گوللواغلو گفت باقلوا یک لذت دنیای ترک است و بهترین باقلوای جهان به دست استادان قاضی آنتپ و استانبول ودر طعم های گردویی(جئویزلی) ، پسته ای(فیستیک لی) فیندقی (فندیک لی) و توت فرنگی طلایی (آلتین چیلک باقلوا) ،میوه ای و...درست میشود.و پخت آن تلاش،احترام، اعتنا و دقت میخواهد .

یونان پیش اروپا رذیل شد
 

قابل ذکر است اخیرا ترکیه از یونان به خاطر اینکه در یک روزنامه رسمی باقلوا را یونانی دانسته بود شکایت کرد اما در اتحادیه اروپا قانون بر مارک بود یعنی هر کشوری میتواند باقلوا را مال خود بداند هر چند تمام منابع نشان میدهد باقلوا در ترکستان و تبریز ایران و مهمترین و لذیذترین آن در قاضی آنتپ و استانبول پخته میشود

اما کار به جایی رسید که دو بسته  باقلوا را پیش چند تن از معروفترین آشپزان و باقلواپزان اروپا بردند تا طعم هر بسته را جداگانه بکشند و نتیجه باورکردنی نبود آشپز هنگام خوردن باقلوا از یکی از بسته ها تحف کرد و با احترام به سطل آشغال انداخت و آن بسته مال مارک یونان بود و رذالت و درس خوبی برای یونانیها شد.

در مورد باقلوای استانبولی2008-2011

یکی از معروفترین شیرینی پزان دنیا آقای رودالف وان وین در شبکه نت5 هلند در برنامه" داچ کولینیری شو"  که به معرفی شیرینی جات از تمام کشورها میپردازد با خوردن باقلوای استانبولی گفت :

بهترین باقلوایی هست  که تا حال  خورده ام مانند این است که یک پرنسیس را بوسیده باشم. و هفته بعد به استانبول آمد تا نادر گوللو اغلو را زیارت کند و باقلوای استانبولی را به هلندیها بیشتر بشناساند و گفت حیران باقلوای استانبولی شدم و من به راحتی حیران نمیشوم.

.

استاد نادر گوللو و خانم پوروبی باب بار

همچنین یکی از معروفترین نویسندگان و منتقدین آشپزی هند و جهان خانم "پوروبی باب بار " مسافر گوللو اغلو شد و بزرگترین موسسه تولید باقلوای جهان در کاییتخانه را زیارت کرد و پس از دیدن مراحل تولید باقلوا و لقوم استانبولی و چشیدن آن گفت بدون اغراق باقلواهایی که قبلا در سایر کشورها خورده ام در مقابل باقلوای استانبولی امتیازشان به منفی افتاد.

باقلوای استانبولی در روزنامه های نیویورک تایمز ،بی.بی.سی و مجلات ژاپن
 با پخت نادر گوللو
پربیننده ترین شبکه تجاری آلمان 'تلویزیون پروسیبن و برنامه گالیلئو:"باقلوای استانبول از هر چیزی مهمتر است"

پرتیتراژترین و معروفترین مجله آشپزی استرالیا "فود کمپانیین"
ادیتور مئل ناتهان نوشت زیارت استانبول و کارخانه تولید باقلوای مشهور استانبولی و دیدن استادان باقلواسازی مرا متاثر و شگفت زده کرد. این مجله باقلوای استانبولی را به عنوان بهترین باقلوای جهان انتخاب و لوحی به گوللواغلو داد


نویسنده مجله معروف شوت مای فود هلند :
پس از زیارت استانبول و دیدن تولید باقلوا در استانبول گفت:
باقلوای استانبولی یعنی هنر ظریف و لذت سحرانگیز

یک باقلوای خوب را چکونه تشخیص دهیم؟

گوزل باقلاوانی نجور تانیاق؟

1-حس دیدن:

یک باقلوای خوب رنگش به زردی طلایی میزند به قول استانبولیها طلای 24 عیار و همچنین باید زنده و اشتها آور دیده شود. در تپسی و سینی هنگام برداشتن نباید شربت زیادی باشد اگر بود این نشانگر استفاده از شربت زیاد برای زیاد شدن وزن بوده است. یک باقلوای خوب نباید از نظر شربت و وزن سنگین باشد.

1-گوءرمه دویوسو و سئزی:

گوزل پیشمیش باقلوا رنگی قیزیل ساریا چالار استانبوللولارین دئییمینه کوءره 24 عیار آلتین الور  و باقلوانی گوءتورئنده تئپسیده شربت قالماز یوخ اگر قالیب آغیر الماسی ایچین چوخ شربت فاتیبلار حال بو کی گوزل باقلوانین شربتی اوءلچولو المالی و شیرینلیقده و شربتده آغیر المامالی.

2-حس شنیدن :

 هنگان چنگال زدن باقلوا باید صدای خیشیلتی بیاید که نشانگر ظریف و نازک بودن خمیر هنگام پخت است و حوب پخته شدن آنست. هر چه قدر خمیر خوب و نازک باز شود باقلوا به همان اندازه خوب پخته میشود.

2-ائشیتمه دویوسو

باقلوایا چنگال ووراندا گره بیر خیشیلتی سسی گئله کی گوءرسئدیر خمیر اوفکالی یانی گوزل آچیلمیش دیر و آیریجا گوزل پیشیب دیر.

3- حس بوییدن :

یک باقلوای خوب هنگام نزدیک کردن به بینی بوی معطر و ساده دارد و بوی گردو با فندق و... میدهد و باید مواد خام باقلوا بهترین باشد.

3- اییلئمه سئزیسی :

باقلاوانی آغیزا یاخینلاشتیراندا گوزل ،ساده و میس گیبی قوخویا صاحب المالی و تورونا گوءره جئویز یا فئندیق یا فئستیف فوخمالی و بونون ایچین پیشیرمفدن علاوه یاخچی خام مواد دا شرط دیر.

4-حس چشیدن و تماس: مهمترین

باقلوای خوب در دهان پخش می شود و مزه بی نظیر و لذیذ لذیذ دارد  و به معده ترس نمی آید.

4- دادماق دویوسو :

بیر استانبول باقلاواسی آغیزدا داغیلیر و لذیذ و حاریکا دادی الور و معده یه دکونماز.باقلوای پسته ای خشک سارمای پسته ای هم میگن


باقلوای فندقی- فیندیق باقلواسی


fıstıklı dürüm

+     توسط M.E  | 

موزه کاریه استانبول مهمترین و زیباترین موزه جهان مسیحیت

Chora Museum, Kariye Müzesi, Chora-Kirche, San Salvador en Chora, San Salvatore in Chora, Igreja de São Salvador em Chora, إسطنبول


تاریخ مختصر:

موزه کاریه یا کورا به قرن 6 برمیگردد. در سال 534 در زمان جاستینیانوس توسط عزیز تئودیوس ساخته شد . با انتقال امپراطوری بلاکهرنیا به این قسمت اهمیت ویژه یافت. در سال 1511 فرمانروای امپراطوری بزرگ عثمانیان فاتیح سلطان مهمت دستور مسجد شدن آنرا داد و از سال 1948 به موزه تبدیل شد.

این موزه مانند آثار تیپیک بیزانس است از بیرون خیلی ساده اما داخلش یکی ازتزئیناتی ترین کلیساهای جهان و بسیار زیباست .موزاییکهای آن به صنعت نقاشی و هنر اواخر بیزانس و از زیباترین آنهاست. نمونه گسترش همسوی بیزانس با صنعت  رنسانس ایتالیایی و از بهترین نمونه هاست.

اهمیت و کلیسا

  Chora Museum, Kariye Müzesi, Chora-Kirche, San Salvador en Chora, San Salvatore in Chora, Igreja de São Salvador em Chora, إسطنبول

در یک نارتکس زندگی حضرت مریم (ع) یه طور کامل نشان داده میشود و چگونگی تولد چضرت عیسی (ع) و عکسالعمل مردم به آن و در نارتکس خارجی زندگی حضرت عیسی به تصویر کشیده شده است. و این حوادث بصورت کرونولوژیک ادامه مییابد یعنی از موزاییک اول که جوجاچیم پدر حضرت مریم را به خاطر نداشتن فرزند اندوهگین نشان میدهد تا موزاییک آخر این نارتکس که جدایی حضرت مریم (ع) و یوسف را نشان میدهد. 

در نارتکس خارجی هم براساس کرونولوژیک موزاییک اول رویای یوسف را نشام میدهد. در ورودی نارتکس داخل به خارج علامت" پانتاکراتور عیسی " است که این علامت بزرگ و متعال بودن حضرت عیسی(ع) را نشان میدهد. در این موزاییکها تولد حضرت عیسی(ع) ، پدیدار شدن ملایک به حضرت عیسی و تاکید به مریم برای ترک آنجا، زیاد شدن نان و تبدیل آب به شراب(نوشیدنی) ، استاندار قورینیوس و آمارگیری جمعیت ، چگونگی دادن خبر تولد عیسی(ع) به کرالیت،درمان فلجها توسط حضرت عیسی و فتل کودکانو...

واو موزه کورا یا کاریه اسطنبول ئستانیوب - Estambul

در نارتکس دیگر معجزه حضرت عیسی و مهمترین موزاییک یعنی تصویر چشمهای حضرت عیسی(ع) که راست با چپ متفاوت کشیده شده همچنین در این موزاییک در سمت چپ آن حضرت حضرت مریم و در زیر ایساآکوس و کمنوس و در سمت راست آن حضرت یک راهبه که دختر میکاییل 8 .ام است که با پرنس مغول آباکا ازدواج کرده بود و بعد از مرگ پرنس آباکا به استانبول برگشته بود.در قبه نیز حصرت عیسی و اجدادش به تصویر کشیده شده است . در یکی از تصاویر سازنده کلیسیا تئودیوس نیز است .

در یکی از تصاویر هیجان انگیز نیز ظاهر شدن جبراییل به حضرت مریم است و اینکه دارای فرزندی خواهد شد و عبادتگاهش بسته خواهد شد و باید یون (پشم) بگیرد است.

  Chora Museum, Kariye Müzesi, Chora-Kirche, San Salvador en Chora, San Salvatore in Chora, Igreja de São Salvador em Chora, إسطنبول

در آپسیست" سقوط به جهنم" یعنی "زنده شدن" (آناستازیس) بدون هیچ صدمه ای باقی مانده است .در قبه پارککلسیون نیز حضرت مریم (ع)  با کودکی عیسی (ع) و 12 فرشته دیده میشود .


اسطنبول استانبول موزه و کلیسای کاریه

این موزه رو یاید دید با تصویر نمیشه و یک انجیل تضویری است و مرمرهای تزیینی نیز دارد هر روز باز است به جز چهارشنبه ها ودر ادیرنه قاپو یا ادیرنه قاپی میباشد. دانش آمئزان زیر 17 سال رایگان است.


Other posts: please click below statements

 

قصر توپ قاپی ، نشنال جئوگرافیک در چین

موزه آرکئولوژی استانبول یکی از سه موزه غنی جهان

موزه های استانبول در سال 2010 توسط 11.661.624 مسافر و توریست دیده شد.

 

+     توسط M.E  | 

شبهای استانبول در مجله ایتالیایی میلیونیر

مجله ایتالیایی میلیونیر در آخرین چاپ خود شبهای استانبول و تفریحات شبانه استانبول را به صورت گسترده در مجله خود جای داد.مجله میایونبر (میلیونیر درگیسی ) که جزء پر خواننده ترین مجلات ایتالیاست شبهای استانبول را فوقالعاده ذکر کرده و خوانندگان خودرا به تجربه شبهای استانبول فراخواند و مکانهای تفریحی آن را در 4 صفحه به خوانندگان خود معرفی کرد.نویسنده مجله میلیونیر مارتا اسپزیا که 5 سال است ساکن استانبول است نه تنها اروپای ترکیه بلکه مردم آنادولو را نیز غرق تعریف کرد و گفت شهر استانبول واقعا تفریح میکند.

ترکها خیلی پرتلاش(چالیشقان) ، منطم (دوزنلی) و شیک هستند

مارتا اسپزیا تصریح کرد ترکها خیلی پرتلاشند اما در عین این پرتلاشی و نظم به خود هم میرسند و شیک هستند . نه تنها شبهای استانبول بلکه با آثار باستانی و زیباییهای طبیعی هم استانبول یک شهر رویایی است.  مارتا به فوتوگرافهایی از آثار باستانی استانبول نیز جای داد .


+     توسط M.E  | 

قصر توپ قاپی در مجله نشنال جئوگرافیک در چین

مجله نشنال  جئوگرافیک در  آخرین چاپ خود ترکیه را به تصویر کشید .این مجله پر پرستیژ چین حدود 30 صفحه را به پرسلنهای چین در کاخ توپ قاپی اختصاص داد .

موسس اولین موزه آزاد چین و متخصص و آرکئولوژ آقای ما ویدو به بررسی توپ قاپی پرداخت  ونتایج آن را از طریق مجله  نشنال جئوگرافیک توضیح داد و عکس روی جلد نیز به اثری از توپ قاپی اختصاص یافت.

قصر توپ قاپی  ،topkapi palace,القصر طوب كابي ،トプカプ宮殿،ארמון שער התותח،،奧斯曼土耳其語،Topkapy إسطنبول،،köşgi،Топкапы́


آقای ویدو هیجان هنگام لمس آثار موزه توپ قاپی را با خوانندگان میلیونی خود در میان گذاشت و گفت شیفته این موزه و قصر شدم.

این مجله نزدیک 600 هزار تیتراژ دارد. آقای پروفسور ویدو در دیدار با وزیر توریزم از ایشان تشکر کرده و گفت : امروز افتخار نزدیکی به آثاری را داشتم که حتی بهترین پروفسورهای کشورم در این زمینه ، از آن محروم بوده اند . همچنین از اینکه توانسته حرم را نیز زیارت کند تشکر کرد و گفت قطعات این قسمت خیلی ویژه و استثنایی است.

 

 

 

+     توسط M.E  | 

بزرگترین موزه کشتیهای مغروق جهان در استانبول –در ضمن استانبول 13 هزارساله شد

رییس کنده کاریهای آرکئولوژیک ینی قاپی آقای دکتر افق گوجاباش گفت :

کشتیهای غرق شده در ینی قاپی ---که طی پروژه متروی زیردریایی مارمارای ظاهر شد و در این کنده کاریها  تاریخ استانبول  با آثار یافت شده دیگر 13 هزارساله شد---- حیرت دانشمندان غربی و اروپا را برانگیخته است و موضوع محافل دانشگاهی است.

همچنین گفت به بزرگترین کلکسیون کشتیهای جهان که به دوره بیزانس عاید است رسیده ایم و صاحب بزرگترین موزه  شدیم. این کنده کاریها که 6 سال است دوام دارد بزرگترین کنده کاری آرکئولوژی در جهان است و به یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بنادر هم رسیدیم و حتی با افتتاح متروی مارمارا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت . هم اکنون 50 دکتر و پروفسور با 600 دانشجوی دکترا و کارشناسی  روی این مکان کار میکنند که 30 دکتر متغلق به دانشگاه استانبول است.


وزیر توریزم در زیر زمین محل کنده کاریها

در این کنده کاریها علاوه بر 36 کشتی تجاری به 6 کشتی پارویی کادیرگا(طوفانی) که خیلی مهم هستند دست یافتیم و دارای نقوش فوقالعاده ای هستند . هم اکنون دانشجویان دانشگاه استانبول با پیشرفته ترین تجهیزات و حتی با استفاده از دستگاه فاروآرم و بصورت سه بعدی که هیچ کشور مدیترانه ای تا حالا استفاده نکرده این کشتیها را رسم و چکونگی ساخت قطعات آن را بررسی میکنیم.

این پل متروی خلیج هم در ینی قاپی دست ساخت میباشد u/c

روزنامه بیاض – سایت رسمی توریزم و سایت توریزم آکتوئل و سایت توریزم استانبول+     توسط M.E  | 

موزه های استانبول در سال 2010 توسط  11.661.624 مسافر و توریست دیده شد.

موزه توپ قاپی با  3.588.730 نفر در رده اول بود .موزه کورا یا کاریه که کل زندگی حضرت مریم و حاملگی ایشان را نیز نشان میدهد و مهمترین کلیسا و موزه جهان مسیحیت است با 3.456.700 نفر در رده دوم است . موزه ایاصوفیه ، موزه آرکئولوژی سومین موزه غنی جهان ، موزه تورک  پانوراما ی سه بعدی ، موزه اسلامی ، مینیاتورک و ....از موزه های دیگر بود .

مهمترین موزه های ترکیه بعد از استانبول موزه مدنیتهای آنکارا ،موزه های ازمیر و هاتای و قاضی آنتپ و..است ترکیه بدلیل میزبانی ده ها امپراطوری و علاقه امپراطوری عثمانی به موزه داری و جمع آوری آثار از کشورهای قلمرو عثمانی بسیار غنی است

در قسمت قصرها نیز قصر دولماباحچه در رده اول بود و 2.891.001 نفر از قصر دولماباحچه دیدن کردند.

other posts :click

موزه آرکئولوژی استانبول یکی از سه موزه غنی جهان


+     توسط M.E  | 

فستیوال اس اف آی از 18 مارس (بهمن) تا 26 آپریل (فروردین ) خواهد بود

طی این فستیوال استانبول مرکز تفریح ، لذت و خرید وفروش اروپا خواهد شد  و به رنگهای استانبول زیبا رنگی دیگر اضافه میشود.

40 شب 40 روز تفریح و خرید

 فستیوال امسال با شرکت 600 موزیسین از موزه سلطان احمد شروع و در خیابانهای معروف استقلال و بغداد و ایپکچی  ادامه خواهد داشت . این فستیوال به مدت 40 روز ادامه خواهد داشت .

چه چیزهایی منتظر شماست؟

طی فستیوال کنسرها ،بازیهای ویژه کودکان ،دفینه ها ، نمایش مدلها ، مسابقات، نمایشها ، تئاترهای خیابانی، نمایشگاهها (سرگی لر) بصورت رایگان میباشد و مراکز خرید و فروش با تخفیف های کاملا ویژه تا 30%  هر روز تا 3 نیمه شب باز خواهند بود و دلیل این همه تخفیف آزاد کردن مالیاتها در این دو ماه توسط دولت است  و باز بودن این مکانها به معنی باز بودن سینماها سالنهای تئاتر دیسکوها و بارها و مراکز بازی کودکان و...نیز میباشد.

همچنین ویترینهای ویژه که با اس ام اس استانبوایها تایید خواهد شد در خیابانهای معروف جدیدترین مدلهای دنیا را به نمایش در خواهد آورد.

همچنین جایزه های ویژه منتظر خریداران داخلی و مهمانان خارجی خواهد بود . میلیونها انسان از استانبول  و جهان در این  در این فستیوال شرکت میکنند .

اسپانسرها:

+     توسط M.E  | 

بزرگترین آکواریوم اروپا در استانبول افتتاح شد.


این آکواریوم در مساحتی به ابعاد 8000 مترمکعب بیش از 10 هزار جاندار دریایی توسط یک شرکت مشهور  زلان نویی (گلوبال آکواریوم) با هزینه ای بالغ بر 20 میلیون یورو ساخته شد.

در این آکواریوم علاوه بر جانداران دریایی ازآبهای شور و شیرین و ماهی های اقیانوسی و نیز ماهی های تروپیکال 5 نوع کوسه ماهی و نهنگ مختلف و نیز ارفوز که در معرض انقراض میباشد وجود دارد. از این آکواریوم برای آموزش کودکان در محافظت از جانداران دریایی نیز استفاده میشود.

این آکواریوم شامل تونل آکریلیک  که دیوارها و سقفش آکواریوم میباشد است و 270 درجه قابل سیر است.و شما بعد از چک آپ توسط تیم پزشکی محل(رایگان) میتوانید با کوسه ها که بی خطر!! هستند غواصی کنید.


ورودی برای کودکان کمتر از 4 سال رایگان و برای افراد بالای 60 سال و دانشجویان و دانش آموزان 18 لیره ترک میباشد. برای عموم نیز 25 لیره.

این آکواریوم در شهر قاضی عثمان پاشای استانبول داخل یکی از بزرگترین مراکز خریوفروش اروپا(استانبول فروم آلیش وریش مرکزی) واقع شده است.

 

آکواریوم زیبای تورکوآز (Turkuaz) بزرگترین آکواریوم اروپا - تورکوآز یعنی آبی کم رنگ

آکواریوم غول پیکر تورکوآز اسطنبول

آکواریوم زیبای تورکوآز استانبول فروم یکی از دو آکواریوم معروف استانبول - در فروم استانبول بزرگترین موزه یخ اروپا نیز وجود دارد که جایزه معماری اروپا در سال 2011 را گرفت.

استانبول تورکوآز آکواریومو - استانبول فروم آ.و.م

استانبول فروم آلیش وئریش مرکزی (آ.و.م) تورکوآز آکواریومو+     توسط M.E  | 

بزرگترين مركز نمايش پستانداران دريايي خصوصا دلفين اروپا در استانبول

 

اين مركز در گلدن هورن در منطقه توريستي ايوب در مساحتي بالغ بر 8996 هزار مترمكعب با هزينه 10 ميليون يورو در سال 2009 توسط يك شركت روسي-تركي ساخته شد. اين مركز كه بزرگترين مركز نمايش  حيوانات در اروپاست از 7 حوض بزرگ تشكيل شده است كه يكي ويژه نمايش ميباشد. در اين مركز 4 دلفين 2 دلفين سفيد 4 مورس(شير ماهي) و 4 فوك و.. وجود دارد.

وزن دلفينهاي سفيد حدود هزار تن ميباشد.

و طبق قرارداد 15 سال اين شركت روسي-تركي  دلفين آريوم را اداره كرده سپس تحويل شهردار متروپول استانبول خواهد كرد.

افتتاح اين مركز توسط قدير توپ باش شهردار استانبول و رييس روابط بين الملل  پارلمان فدراسيون روسيه لئونيد اسلوتسكي انجام شد

 .در مراسم افتتاح اين مركز لئونيد اسلوتسكي گفت: در سالهاي اخير اين شهر زيباي استانبول كه پذيراي ميليونها انسان از فرهنگهاي مختلف ميباشد  در حال رشد سريع بوده و بدون شك جزء چند شهر زيباي دنياست و هر روز هم زيباتر و مفرح تر ميشود. و استانبول بحق پايتخت فرهنگي اروپا و جهان بوده واست و اين مختص 2010 نيست .

اين مركز آخر هفته ها مملو از بازديدكننده داخلي و خارجي ميشود.همچنين شما ميتوانيد با دلفينها  شنا كنيد.بليط آن 15 ليره ترك ميباشد البته براي كودكان و معلولان بسيار ارزان تر است.

خصوصيات مركز :

از 7 حوض كه بهم راه دارند و حوض اصلي به شكل نيم دايره و 17 مترمكعب ميباشد. اين مركز همچنين داراي سالن نمايش با   ظرفيت 1000 نفر بوده ويك رستوران 800 نفري و اتوپارك  با ظرفيت 120 اتوموبيل را داراست.
 


+     توسط M.E  |