ISTANBUL cultural and sportive capital of EUROPA

استانبول را واقعا با عکس و نوشته نمی شود معرفی کرد من در وبلاگم در پست های مختلف فقط به بعضی آثار شناخته شده استانبول در ایران اشاره کردم در حالی که استانبول هف تپه یا قسطنطنیه اینفدر آثار دارد که یک توریست می تواند هفته ها از شهر لذت ببیرد و مهمتر اینکه بدانید استانبول هفت تپه امروزه فقط یکی از 39 سمت یا شهرستان استانبول است!!  جمعیت 13.7 میلیونی ثابت استانبول براساس آدرس منزل نزدیک 13.2 در متروپول استانبول هستند که استانبول بزرگترین مگاشهر اروپا است .


در استانبول در مدت 24 ساعت ، در 2 روز در تور 3 روزه و تور 7 روزه کجاها را می توان دید!؟

شاید بپیرسید استانبولی که هر کدام از آثارش در سنوات مختلف جزء مکان پزبازدید دنیا می شود و معمولا صف های طولانی در بین آنها دیده می شود را چگونه می توان در یک روز دید!؟ البته، اما این امر ممکن است .

من در این آلبومهای تصویری اشاره کوتاهی به کلیات مکانهایی که می توانید ببینید و من توصیه می کنم اشاره خواهم کرد و ادعای معرفی استانبول رو ندارم چون استانبول رو باید دید! و از طرفی مثلا بعضی موزه های استانبول بیش از 1 میلیون اثر دارند! پس من فقط توضیحات مختصر و چند عکس از آلبوم خودم را در این پست قرار می دهم تا هم شما لذت ببرید و شاید کمک کوچکی برای بیشتر لذت بردن از این شهر زیبا برای کسایی که قصد سفر به استانبول رو دارند داشته باشم.

ضمنا به مکانهایی که در تور 24 ساعته ، 2روزه ، 3 روزه و 7 روزه میتوانید ببینید اشاره خواهم کرد . یا در پست مجزا یا در ادامه همین آلبومها.


تور بسفر با قایق  در استانبول که از مناظر بی نظیر خلیج بغاز و ده ها اثر تاریخی و پلهای کابلی (آسما کوپرو ) ،کرووازیرها ، کشتیهای غول پیکر باری (یوک گئمی لری) و ... لذت مب برید که به طرق مختلف میسر است که برای توضیح بیشتر کلیک کنید . البته با پروژه کانال استانبول بغاز برای کشتیهای باری ممنوع خواهد شد و تنگه بسفر (بغاز ) تبدیل به مرکز بازیهای آبی خواهد شد.

اکتیویته (2)


استانبول گالاتا کوپروسو

پل گالاتای استانبول  - منظره زیبایی از قسمت تاریخی استانبول و سمت گالاتا را تقدیم میکند و روزهای تعطیل محل تجمع ماهی گیران (بالیک چی لار) است اگر چیزی هم بخواهید بخورید رستورانهایی در زیر پل است فقط زمان گشتن زیر پل در نزدیکیهای قسمت خارجی تر مواظب اولتا ها ((olta) سوزن هایی که به قلاب ماهی گیری وصل می کنند) باشید . ضمنا محل مناسبی برای عکاسی است و مناظر زیبایی دارد . از مکانهایی که در تور 24 ساعته شهر میتونید ببینید .

اکتیویته (3)

یکی از حیاطهای کاخ بزرگ دولماباغچه

قصر دولماباغچه  یا با تلفظ استانبولی دولماباحجه از شاهکارهای معماری ترکی ، فرانسوی وایتالیایی است و یکی از 10 ها قصر دیدنی استانبول است که در تزیین آن 10 ها تن طلا بکار رفته و مهمتر اینکه دارای معماری زیبا و هزاران اشیای تاریخی و ارزشمند در خود است.البته تصاویر من طبیعتا بسیار ناقص است . در تور دو روزه و بیشتر دیدن این کاخ زیبا توصیه می شود البته برج ساعت دولماباغچه و مسجد دولماباغچه هم است که بعدا توضیح میدهم.

اکتیویته (4)


موزه  و کلیسای کاریه برخلاف بیرون ساده خود دارای زیباترین موزاییکها از دوره بیزانس بوده و از مهمترین موزه های دنیای مسیحیت است.

اکتیویته (6)

مسجد آق سارای پئرتونیال والده سلطان (1870) - دارای سبک معماری نئو-گوتیک ایتالیایی ، ترکی و بیزانس است.این مسجد در بین صدها مسجد استانبول بیشترین تاثر را از ترافیک گرفته بود اما در سال 2009 بیرون مسجد که مانند تمام اثرهای شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) دارای طرح ساده اما درون بی نظیر است، رستوراسیون اساسی شد. در تور یک هفته ای نوبت به دیدن اینجا نمیرسد اما من دیدن آن را در تورهای بیش از یک هفته ای توصیه می کنم چون معماری زیبایی دارد.

اکتیویته (7)

جنگل های بلگراد (بلگراد اورمانلاری) - جنگلهای بلگراد نزدیک 20 کیلومتر از مرکز استانیول فاصله دارد شامل نزدیک 6000 هکتار جنگلهای زیبا است .

در جنگلهای بلگراد استانبول نزدیک 7 کیلومتر پارکور برای یورویوش (پیاده روی - کلمه یورش هم از کلمه ترکی یورویوش است) و دو وجود دارد و در اطراف این پارکورها زمینهای ورزشی که برای عموم آزاد و رایگان است وجود دارد. علاوتا دارای رستورانهایی نیز است

یکی از چندین کمر آب که تاریخ بعضی تا سال 400 میرسد .تص.یر بالا "علی بئی سو کمری" است در گلدن هورن در قاضی عثمان پاشا

اکتیویته (8)


برج گالاتا (504) برجی که استانبول از روی ان دارای منظره فوق العاده ای است و از سمبلهای ایکونیک استانبول است

اکتیویته (9)

موزه آرکئولوژی استانبول با 1.200.000 شی مربوط به تمام ادوار تاریخ از مکانهایی است که در تورهای یک روزه و بیشتر توصیه می شود

اکتیویته (10 و 11 )

توربه امپراتور سلطان سلیم دوم یکی از هفت مسجد و هفت توربه هفت سلاطین شهر هفت تپه اگر بیش تر از 7 روز در استانبول هستید توربه امپراطور(سلطان) سلیم یکی از هفت توربه معروف سلاطین است که می توانید زیارت کنید. استانبول .

اکتیویته (12)

قلعه آنادولو که آنادولو کاواغی هم میگن یکی از قلعه های سورهای استانبول  البته قلعه های خیلی بزرگتر هم وجود داره که کافیه البومهای عکس من رو تعقیب کنید!...

استانبول موزاییک طلایی حضرت عیسی(ع) - صورت ایشان زمانی که قوم مسیح از کافر شدن خود دچار پشیمانی می شوند. توضیحات در آلبوم بعدی

اکتیویته (13)

استانبول پل آویزان فاتح سلطان (فاتیح سلطان آسما کوپروسو) دومین پل آویزان استانبول و با توجه به اینکه پل آویزان سوم استانبول هم از پل فاتح بزرگتر است این پل کوچکترین پل آویزان استانبول است. منظره استانبول از روی آن زیباست و پارکهایی هم در اطراف ان است.

اکتیویته (14)

استانبول میصیر چارشی - یکی از چندین بازار قدیمی استانبول که البته مهمترین انها کاپالی چارشی است که امسال در سال 2011 از نظر زیارت توسط توریست ها با 15 میلیون زیارت در اروپا اول شد. اما هرکدام خصوصیت و زیبایی خود را دارند.

اکتیویته (15)

مراکز فینانس  - استانبول فقط با تاریخ خود جذاب نیست بلکه استانبول یک مرکز فینانس واقعی است و با مرکز فینانس سوم و جدید که در سمت آنادولو یا آسیا در حال احداث است در آینده جزء چند مرکز فینانس بزرگ دنیا خواهد بود و هنوز بانکهای ترکیه به محل انتقال نیافته بسیاری از بانکهای عربی و اروپایی مثل بانک کویت در نزدیکی مرکز فینانس در مرز بین آتاشهیر غربی و عمرانیه برجهای خود را تکمیل کرده اند.

اکتیویته (16)

اسطنبول پاساژ چیچک (اوایل قرن 19)

باقلاوا استانبولی - باقلوا استانبولی - در استانبول لذایذ و طعم های متنوعی وجود دارد که به برخی اشاره خواهم کرد

اکتیویته (18)

آکواریوم تورکوآز بزرگترین آکواریوم اروپا 

- د ر مناطق نزدیک به مرکز استانبول دو آکواریوم یعنی  اکواریوم تورکوآز (به معنی آبی کم رنگ (آچبک ماوی) یعنی با (u) بخوانید نه (ü) که البته دومی در فارسی وجود نداره اصلا)   و دیگری  آکواریوم استانبول در فلوریا و باکیرکوی است.توصیه من آکواریوم تورکوآز  است که خودش داخل بزرگترین مرکز خرید و فروش اروپا یعنی استانبول فروم است که دارای موزه یخ نیز است که موزه یخ جایزه معماری 2011 اروپا را در یکی از بخشها گرفت این مرکز با مترو به قسطنطنیه یا فاتح امروزی خیلی نزدیک است .و روبروی این مرکز خرید و فروش (آ.و.م) مرکز خرید و فروش و کنسرت بزرگ "اورا" همین ماه قبل افتتاح شد. البته آنهایی که آکواریومفلوریا رو ترجیح میدن در باکیرکوی هم یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش اروپا اخیرا افتتاح شد البته دیدن سایت آن را توصیه می کنم چون من از نزدیک ندیده ام اسم این مرکز مرکز خرید و فروش فروم مارمارا است.

اکتیویته (19)

مرکز خرید و فروش کانیون (2006) یکی از مراکز خرید توصیه ای است که نزدیک مراکز خریدی مثل متروسیتی هم است.

لاهماجون یا پیتزای ترکی که در اروپا به تورکوپیزا و نامهای مشابه شهرت دارد.


ادامه در آلبوم (2)تصاویر و عکس های استانبول (2)(20

تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)

 

+     توسط M.E  |