ISTANBUL cultural and sportive capital of EUROPA


در بسیاری از تورهای ترکیه در اروبا سفر از استانبول شروع و بصورت ادیرنه-گلی بلو - چاناق قاله -ازمیر - کوش آداسی و باموک کاله است. البته ده ها مسیر دیگر نیز وجود دارد اما من در این تصاویر علاوه بر ادامه تصاویری از استانبول به برخی از آثار مهم ادیرنه که در سطح دنیا شناخته شده است اشاره می کنم. انشاالله لذت ببرید

اما اطلاعاتی هم در مورد فاصله استانبول تا ادیرنه بدم: فاصله از مرکز استانبول تا ادیرنه 231 کیلومتر است که از طریق اتوبان استانبول به ادیرنه با سرعت 90 کیلومتر 2.45 و با سرعت 100 کیلومتر در ساعت 2 ساعت و 20 دقیقه طول می کشد. سرعت مجاز 110-120 کیلومتر در ساعت است.

ضمنا در مورد تمام مسیرهای توری ترکیه در اروبا در روزهای آینده بست خواهم داشت.

اخطار:

استفاده از تصاویر فقط با ذکر منبع لطفا ٰ ضمنا استفاده از تصاویر در وبلاگهای تجارتی ممنوع. اخیرا می بینم تصاویر این وبلاگ به وبلاگها و سایت های تبلیغاتی لینک داده شده که می توانم از طریق قانونی دنبال کنم بخصوص که شما تصاویر رو هم نمی بینید فقط روی مطلب لینک داده شده  و مطالب تبلیغاتی آنها را مشاهده می کنید که معذرت می خواهم واقعا  بررویی است.

استفاده در وبلاگهای اختصاصا تصاویر و وبلاگهای در مورد ترکیه بدون ذکر منبع وبلاگ اما به اسم  ائلشن اورمیه لی ممکن است.

تصاویر 2011 و 2012 استانبول - کبی ممنوع فقط با ذکر اسم ائلشن ممکن است :

با تشکر مدیر دوم وبلاگ

استانبول - اسطنبول تور بسفر

استانبول یئنی ایله گئچیش

مسجد سلیمیه ادیرنه از آثار مهم معمار استانبولی و ترک قوجا سینان است که در اوج اوستادی خود در سن 80 سالگی ساخته از آثار معماری مهم دنیاست. در زمان امبراطور سلطان سلیم دوم در سال 1456 و در طول 6 سال ساخته شد.

استانبول اسطنبول

منظره فاتح سلطان محمد کوءبروسو از بارک

اسطنبول


مسجد یئنی و گالاتا 2012 کیش (زمستان)

استانبول اسطنبول

استانبول سمت بشیکتاش

مسجد قدیم ادیرنه از مساجد فوق الاده زیبای دیگر در ادیرنه است. که تصاویر بیشتری خواهید دید. در سال 1403 و در طول 9 سال ساخته شد. از مهمترین مساجد قرن خود در دنیاست. در زمان امبراطور  سلطان سلیمان که اکنون فیلم "محتشم یوز ییل" در مورد زمان اوست ساخته شده است. معمار آن معمار معروف قونیه ای علاء الدین آقا بوده است. خطاطی نام حضرت علی (ع) در این مسجد واقعا زیباست

استانبول - سنت آنتوان -  استقلال جاده سی - کیش 2012

اسطنبول استانبول

استانبول بیوک چکمجه - این تصویر عجله شد شما در سمت بیوک چکمجه استانبول بعضا بیش از جند هزار از اینها رو می بینید.

اسطنبول

قبلا در مورد قصر دولمه باغچه و کمبلکس توضیح داده بودم این هم مسجد دولمه باحجه

اسطنبول استانبولللللللللللللللللللل

اسطنبول

اسطنبول بارک امیرگان (قرن 16 و 17 ) و ساری کشک (کشک زرد) که رستوره شده . بارک امیرگان از طرف مراد چهارم به یکی از امیران امبراطوری ترکان صفوی به نام امیر گونه خان هدیه داده شده است.

(نه جالب دیر کی صفوی تورک لری ویکی ده فارس تانیتیلیر! تمام ایرانلییک آما تورکوز یانی البته بو سیته لر ... طرفیندن ویرایش الونور و چوخو یالاندیر ذاتا )

هر چند یکبار بین ترکان صفوی و ترکان عثمانی جنگ شده ولی دلیلی نمیشده مراد چهارم یکی از بزرگترین بارکهای استانبول به وسعت 47 هکتار در بغاز و ساری یئر را به امبراطوری ترکان صفوی هدیه نکند. در تاریخ دنیا نمونه های این ها را زیاد داریم و اینکه میدانید معروف است که  "حساب شاهان و امبراطوریها با مردم جداست"


اسطنبول موزه هنر و دانش آموزان

اسطنبول

مدرسه تاریخی رومی اسطنبول

اسطنبول از داخل آبارتمان

بازی گیزلمباچ -که در استانبولی ساخلامباچ هم میگن- در محوطه تاریخی

بازار کابالی چارشی بزرگترین بازار دنیا در سال 2011 با 15 میلیون توریست در قاره اروبا اول شد

استانبول اسطنبول استانبول

استانبول یا میگلاگارد شهر برجها (میکلاگارد نامی است که وایکینگ ها به استانبول دادند یعنی سرزمین حفظ شده سرزمین مقدس)

اسطنبول حرم - نشنال جئوگرافیک چین 30 صفحه به قلم بروفسور مشهور چینی به بررسی این قسمت اختصاص داد.

توریست های بورگادار (ماسک فلزی صورت)  عرب اسطنبول

داخل آ.و.م (آلیش وریش مرکزی) در استینیه اسطنبول

از جزایر غیر مسکونی استانبول به نام قاشیق آدا البته دورتر از 8 جزیره دیگر در سمت آسیاست

منظره ای از داخل مسجد قیلیج علی (دریا کابتانی) - کمبلکس مسجد حمام قیلیچ علی باشا در سال 2011 کاملا رستوره شده - اثر معمار سینان است و در سال 1578-1580 در سمت بئی اغلو ساخته شد.

حمام تاریخی اسطنبول


برج قیز کوله سی (سال 408 ) روی جزیره کوچک و طبیعی قیز کوله سی- امروزه در طبقه دوم یک رستوران وجود دارد که بخصوص در شبها باید از قبل رزرو شود اما دیدن استانبول از این برج در تمام طول روز ممکن است.

سخنی از آتاترک- ضمنا کلمه کوتسال در واقع قوتسال است و قدس کلمه ترکی است و ترکها نام قدس شریف را اینگونه گذاشته اند.

یکی از چندین جنگل اطراف اسطنبول - بلگراد

استانبول مدرسه جعفرآقا در سال 1559 توسط معمار سینان ساخته شده است از سال 1989 به شکل مکان توریستی شده و دارای 15 مرکز نمایش به شکل کلاس و یک سالن و باغ است. نزدیک میدان سلطان احمد واقع شده و دیدن آن را توصیه میکنم.

تصویر هوایی از مزارع شهر آتاترک در شهرستان (ائلچه) چاتالجای استانبول در مرز استان (ائل) کیرکلار ائلی

استانبول

مرکز خرید و فروش (آ.و.م) کانیون استانبول - بهترین طراحی سال 2006 دنیا

اسطنبول

اسطنبول

قلعه ای متعلق به قرن 15 در سمت ساری یئر در استانبول نزدیک دریای سیاه (قارادنیز) البته دریا سیاه نمیشه فقط انگلیس ها نمی دونستن یک معنای قارا در ترکی قدیم بزرگ بوده مثل قاره که کلمه ترکی است. یا آک دنیز (مدیترانه) که معنای دریای سفید رو داره اما در ترکی قدیم سفید به مفهوم جنوبی بوده مثل آق بولاق در زنجان که در سمت جنوب زنجان است.

اسطنبول

اسطنبول

اسطنبول

اسطنبول بازار میصیر چارشی

اسطنبول جاده استقلال

کلیسای کاتولیک رومی سان بائولو  - به سبک معماری گوتیک در سال 1233 شروع به ساخت شد و در سال 1299 تکمیل شد. در سمت تاریخی قاراکوی در بئی اغلو استانبول است البته جدیدا رستوره شده است.اسطنبول

اسطنبول - دو دختر مشغول صرف نهار در سمت تاریخی بئی اغلو هستند و گربه هم منتظر سهم خود

(اسکی ترکیه تورکچه سینده ده بیشیک دئییلیردی آنجاق بوگون بیشیگه کئدی دئییلیر )


بله ها در سبک معماری باتوق در خیابان بانکها که یک مرکز فینانس قدیمی بوده و بانکهایی از جمله بانک ملی زمان (1856) و بورس دوره (1866 ) در این محل بوده . توسط بانکدار معروف یهودی کاموندو ساخته شد. خانواده کاموندو در ونیز زندگی میکردند اما بعد از تصمیم اسبانیا برای مجبور کردن یهودیها به کاتولیزم با خانواده اش به استانبول بناه آورد. این جاده تاریخی در کنار خط متروی تونل است که دومین خط متروی قدیم دنیا بعد از باریس است.

استانبول با جمعیت ثابت براساس آدرس منزل افراد 14 میلیون جمعیت و جمعیت روزانه 23 میلیون دارد اما شهر برترافیکی نیست اما بعضا به دلیل وضعیت هوا یا...ترافیک دارد و حرکت کند میشود

کلیسای سنت آنتوآن که قبلا تصویر گذاشته بودم اما ...

توریست اسبانیول مشغول خواندن کتاب راهنمای استانبول که با توضیحات مختصر به مکانهای تاریخی استانبول اشاره دارد. گذاشتن کارتن در وسط خیابان هم زیاد شیک نیست هرچند کم دیده ام

ادیرنه شهری است که به خاطر رودهای متعدد بل های متعدد تاریخی دارد. یکی از این بلها که تصویرش رو می بینید بل مریج یا مجیدیه است که در سال 1842 ساخته شده و 263 متر طول دارد. در بین قاراآغاج به ادیرنه واقع شده است که نزدیک مسجد سلیمیه است. . البته تاریخ برخی بلهای ادیرنه به قرن 12 میرسد اما بلی که شما بتونید در طی تورها ببینید همین است که به مسجد سلیمیه هم نزدیک است.

مسجد سلیمیه ادیرنه که در بالا توضیح دادم . ادیرنه شهر مرزی ترکیه با بخش ترک و مسلمان نشین باتی تراکیای یونان است. ادیرنه کلا استان کوچکی است با جمعیت 400 هزار .

یاغلی گورئش و بهلوانان ادیرنه ای

تصویر و عکس فوق العاده زیبا از مسجد قدیم ادیرنه که در بالا توضیح دادم

یکی از قبه های مسجد قدیم ادیرنه

یک منظره دیگر از ادیرنه و بل مریج - ادیرنه

یکی از قبه های مسجد سلیمیه ادیرنه

ادیرنه بازارهای متعدد تاریخی دارد . این تصویر متعلق به بازار  بدستن است که در سال 1417 به منظور منبع درآمدی برای مسجد قدیم ادیرنه ساخته شد. معمار آن علاءالدین آقا است.

ادیرنه مانند تکیرداغ و کیرکلارائلی شهر گونه باکان (آی چیچگی) است.

مسجد سلیمیه ادیرنه

منظره داخلی مسجد سلیمیه ادیرنه (1456) - هنر ترکی اسلامی

مسجد سلیمیه ادیرنه

ادیرنه


منظره بارک امیرگان (امیر گونه خان ) هدیه امبراطور مراد چهارم به یکی از امیران امبراطوری ترکان صفوی ایران این بارک نزدیک 47 هکتار بوده و قدمت بیش از 300 سال دارد.. در ساری یئر واقع شده است

بارک گولحانه (ترکی عثمانی: گولخانا) از قدیمی ترین و بزرگترین بارک شهر استانبول محصوب می شود. وسعت آن نزدیک 164 هکتار است و در واقع بارک قصر توب کابی بوده است . امروزه نیز قصد توسعه آن وجود دارد.
تصاویر و عکس های استانبول (4)(20)


آناهتار سوءزجوک لر : تور استانبول, ادیرنه, ادیرنه مسجد سلیمیه ادیرنه ترکیه, امبراطوری صفویان
+     توسط M.E  |